List otwarty do Prezydenta Katowic Marcina Krupy ws. Marszu Powstańców Śląskich w Katowicach

6 maja br., jako Obóz Narodowo-Radykalny wzięliśmy udział w Marszu Powstańców Śląskich w Katowicach, organizowanym przez Koleżeństwo z Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego.

Już od dłuższego czasu środowiska nazywane siebie antyfaszystowskimi informowały na swoich profilach o organizowaniu rzekomej kontry do wydarzenia Narodowców. Jednak to właśnie manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej była wydarzeniem legalnym i zarejestrowanym w przeciwieństwie do kontry środowisk związanych z Demokratyczną RP. Przypominamy również Panu Prezydentowi, że organizacje, które brały udział w marszu są legalnie działającymi stowarzyszeniami i nikt nie ma prawa zabraniać nam manifestowania. Co ciekawe już chwilę po rozpoczęciu wydarzenia, wrzucił Pan do sieci swoje oświadczenie o walce z nacjonalizmem. Możemy zatem przyjąć, że celowo dopuścił Pan do zamieszek ze strony kontrmanifestantów i wcześniej przygotował Pan odpowiednie oświadczenie godzące w zarejestrowaną manifestację i jej uczestników.

Dodatkowo warto przypomnieć, czego dotyczył Marsz – uczczenia Powstańców Śląskich. Podkreślenia dumy z Polskości i Śląskości, wielu młodych ludzi zgromadziło się pod pomnikiem Korfantego, żeby pokazać swoje przywiązanie do tożsamości regionalnej i narodowej.

Z drugiej strony zebrało kilka starszych osób i młodych osobników o nierozpoznawalnej płci, którzy próbowali prowokować działaczy narodowych. Jak się okazało prowokacji ulegli tylko policjanci i to na Pana rozkaz.

Zwrócił Pan policję przeciwko legalnej manifestacji, zostawiając na ulicach rozkrzyczanych prowokatorów, którzy jeszcze raz podkreślmy, nielegalnie próbowali zakłócić uroczystości związane z rocznicą Powstania Śląskiego.

Zwrócił Pan policję przeciwko młodym patriotom, którzy przyszli oddać hołd swoim bohaterom.

Zwrócił Pan policję przeciwko całym rodzinom, które chciały to niedzielne popołudnie spędzić razem z nami i wspólnie świętować.

Ta sama policja nie była jednak w stanie rozwiązać nielegalnej kontry, gdzie Pan wtedy był? Dlaczego nie wydał Pan rozkazu o rozwiązaniu nielegalnej manifestacji?

Mówi Pan na konferencjach o tym, że w Katowicach nie ma miejsca na nacjonalizm? To my jasno odpowiadamy, że środowiska nacjonalistyczne rosną w siłę w całej Polsce, także na Śląsku – w Katowicach. Ani Pan, ani komunistyczne, bredzące o demokracji, środowiska tego nie zmienią.

Wstyd, że Prezydent Katowic nie jest w stanie poradzić sobie z grupą pseudodemokratów, a podległą sobie policję wysyła na legalne zgromadzenie.

Nasi Koledzy, którzy zostali zatrzymani mają nasze pełne wsparcie, łącznie z pomocą prawną i mamy nadzieję, że to właśnie kontrmanifestanci poniosą wszelkie konsekwencje swojej nielegalnej zbieraniny. Już posiadamy spory materiał dowodowy w tej sprawie.

Marsz Powstańców Śląskich dotarł do miejsca zakończenia, podobnie, jak każda inna manifestacja, którą środowiska narodowe będą robić. Nie zatrzymacie nas ani konferencjami – bredząc o szkodliwości nacjonalizmu, ani policją, którą Prezydent Krupa wysłał na legalną manifestację.

Nacjonaliści byli, są i będą. Pana kandydatura kiedyś się skończy – oby jak najszybciej. Miejsce takie jak Katowice zasługuje na ludzi, którzy wiedzą, jak zachować się w trudnych sytuacjach.

Domagamy się wyjaśnień:

Dlaczego dopuścił Pan do gromadzenia się nielegalnej kontry?
Dlaczego zarejestrowany Marsz Młodzieży Wszechpolskiej i Ruchu Narodowego został rozwiązany? Dlaczego swoim rozkazem wysłał Pan na manifestantów policję?

Ma Pan sporo czasu do zorganizowania konferencji i odpowiedzenia nam na powyższe pytania. Chyba że już wcześniej się Pan na to przygotował i ma kolejne napisane i wcześniej przygotowane „oświadczenie”. Cokolwiek Pan wymyśli – Marsz przeszedł i nacjonalizm równie

Adrianna Gąsiorek
Koordynator Brygady Górnośląskiej ONR

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij