Bielsko-Biała: Spotkanie dotyczące mieszkalnictwa

Dnia 10 maja w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie dotyczące tego, w jaki sposób powiększyć zasoby mieszkaniowe w naszym mieście tak, aby całości infrastruktury nie opierać na dewelopera.

Obecni byli również działacze bielskiego oddziału ONR. Gośćmi Janusza Buzka, byli dr Adam Polko z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz pan Jerzego Wolskiego, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Pierwszą prelekcję poprowadził dr Adam Polko i w przystępnych słowach objaśnił, na czym polega budownictwo społeczne, wady i zalety tego rozwiązania i w jaki sposób można takie przedsięwzięcie przeprowadzić w sposób optymalny.

Drugi prelegent pan Jerzy Wolski podał przykład z Jarocina, w jaki sposób przeprowadzono projekt budownictwa społecznego. Jest to de facto pierwsza gmina w Polsce, która oddała gotowe mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus. Warto wspomnieć, że są to mieszkania czynszowe. Plusem tego projektu jest to, że jest on skierowany głównie do młodych ludzi, którzy mają na tyle dobre zarobki, że nie przysługują im mieszkania socjalne, a jednocześnie na tyle niewystarczające, że nie mogą sobie pozwolić na kredyt hipoteczny.

Ostatni z prelegentów, pan Janusz Buzek przedstawił plan, w jaki sposób chciałbym zainicjować powstanie podobnego projektu w Bielsku-Białej. Omówiono wpierw kryzys mieszkaniowy w naszym mieście, przedstawiono mnóstwo dobrych pomysłów, w jaki sposób można je rozwiązać, opierając się m.in. na rządowym programie, wzbogacając go o lokalne inicjatywy, oparcie się na młodych ludziach oraz absolwentach szkół średnich oraz uczelni bielsko-bialskich tak, aby miasto przyciągało wykształconych ludzi.

Spotkanie spotkało się z odzewem ze strony Bielszczan, którzy zaznaczyli, że taka inicjatywa jest bardzo potrzebna w naszym mieście.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij