„Maski opadły – PIS PO jedno zło!” Narodowcy kontra prezydent Katowic – manifestacja

20 maja 2018 w Katowicach odbył się protest zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską przeciwko nadużywaniu władzy przez prezydenta Katowic, Marcina Krupę. W proteście wzięły udział także inne środowiska i organizacje narodowe, między innymi Ruch Narodowy i Obór Narodowo-Radykalny. Wydarzenie rozpoczęło się konferencją prasową, w której głos zabrali w imieniu MW koledzy Kamil Lisowski i Łukasz Kolada, kolega Jerzy Janoska w imieniu RN oraz kolega Konrad Kątny w imieniu ONR.

Protest został zorganizowany w związku ze skandalicznym zachowaniem prezydenta względem uczestników Marszu Powstańców Śląskich 6 maja br. Podczas tego wydarzenia policja pobłażliwie potraktowała lewicowych działaczy, zebranych nielegalnie w celu zablokowania legalnego marszu, natomiast prezydent Krupa wydał polecenie rozwiązania legalnego zgromadzenia, a służby mundurowe użyły siły by rozgonić uczestników.

Ponadto prezydent Marcin Krupa w mediach wygłaszał nieprawdę, próbując przypiąć narodowcom łatę faszystów, twierdził, że w Katowicach nie ma miejsca dla nacjonalizmu oraz że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa w związku z organizowanymi przez narodowców wydarzeniami. Przeciwko takiemu zachowaniu zaprotestował Kamil Lisowski słowami „Jesteśmy oburzeni, że nazywa się nas faszystami. My się faszyzmem brzydzimy. Wychodzimy od innych wartości niż nacjonaliści niemieccy. Od kościoła katolickiego. Niemcy wychodzili od pogaństwa i podziałów rasowych, których u nas nie ma. Uważamy, że nacjonalizm i patriotyzm się dopełnia.”

Prezydent Krupa został wezwany do dymisji: „Prezydent sam powiedział że nie jest w stanie zabezpieczyć 100 osobowej manifestacji. To jak ma kierować 300-tysięcznym miastem?”. Cały protest odbył się bez incydentów, w pokojowej atmosferze, pomimo insynuacji ze strony pana Krupy, że stanowi zagrożenie dla porządku publicznego i odmowy pozwolenia na zgromadzenie, którą ostatecznie uchylił sąd.

Sprawa będzie miała ciąg dalszy, ponieważ Młodzież Wszechpolska podjęła kroki prawne w związku z bezprawnym rozwiązaniem Marszu Powstańców Śląskich.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij