ONR domaga się wznowienia śledztwa w sprawie Jedwabnego

Dzisiaj tj. 10 lipca 2018 roku w miejscowości Jedwabne po raz kolejny odbyły się uroczystości związane z eksterminacją społeczności żydowskiej dokonanej 10 lipca 1941 roku.

Nie zabrakło przedstawicieli gmin żydowskich z całej Polski. Uroczystość swoją obecnością uświetnili również naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. Od kilku lat w zgromadzeniu uczestniczy również ks. Wojsciech Lemański, na którego w 2014 roku arcybiskup Henryk Hoser nałożył karę suspensy.

W tym roku wobec narracji strony żydowskiej mocno akcentującej rzekome zbrodnie dokonane na Żydach przez Polaków oraz wielu niejasności wokół wydarzeń z Jedwabnego, grupa działaczy Obozu Narodowo – Radykalnego postanowiła przypomnieć postulaty obejmujące: wznowienie śledztwa i przeprowadzenie ponownej ekshumacji na miejscu kaźni.

Spotkaliśmy się z zainteresowaniem przybyłych na uroczystość osób, z kórych zdecydowana większość popierała wersję wydarzeń przedstawionych w książce Jana Tomasza Grossa pt. ,,Sąsiedzi” oraz ustalenia śledztwa prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej w latach 2000 – 2004.

Przedstawiciele olsztyńskiego Komitetu Obrony Demokracji za pomocą transparentu przepraszali Europę i przyjaciół Żydów za: ,,antysemityzm i faszyzm ONR i sekty pisowskiej”. Mimo burzliwych dyskusji z uczestnikami wydarzenia, które prowokowali cała uroczystość przebiegła spokojnie i bez zakłoceń.

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij