Rajd „Śladami Brygady Świętokrzyskiej NSZ – Zawiercie

7 lipca rozpoczął się całonocny rajd „Śladami Brygady Świętokrzyskiej NSZ”. Była to już piąta edycja tego wydarzenia z tą różnicą, że pierwsza nocna. O godzinie 20.00 z centrum Zawiercia wyruszył autokar, który dowiózł nas na miejsce startu pieszej wyprawy. Z Solcy maszerowaliśmy około 35 km. Organizator zadbał o godne rozpoczęcie, inauguracja wydarzenia miała miejsce przy krzyżu, gdzie odśpiewany był Hymn Państwowy oraz odmówiono modlitwę NSZ.
Tam też korzystając z życzliwości, kolegi Krzysztofa (Zawierciańska Inicjatywa Narodowa) zabrał głos koordynator oddziału Zawiercie Brygady Górnośląskiej ONR. Wezwał do odbycia drogi śladami podziemia niepodległościowego nie tylko w wymiarze symbolicznym, przypomniał, że NSZ nie jest jedynie formacją zbrojną ale była to Armia niosąca konkretne idee. Miejscem, w którym można było sprawdzić, czy rozumiemy i doceniamy wysiłek narodowej partyzantki, mogła być Częstochowa, ponieważ to tam na drugi dzień miała odbyć się libertyńska ofensywa chcąca splugawić miasto symbol- POLSKĄ STOLICĘ WIARY.
Ruszyliśmy, nocna oprawa dawała niezapomniane wspomnienia a wysiłek fizyczny włożony w trudny jurajski teren dał chociaż malutką namiastkę togo co nasi antenaci mogli odczuwać.
Była oczywiście integracja, wspólny posiłek przy ognisku oraz dyskusje. Była to już piąta edycja i piąty raz można było zauważyć dobrą tendencję. Były tam nie tylko znane twarze ale można było z łatwością znaleźć młodych i nowych ludzi poznających historię i chcących chociaż trochę jej dotknąć.
Kończąc, trzeba podziękować za profesjonalne przygotowanie całego rajdu. Koledzy z Zawierciańskiej Inicjatywy Narodowej z kol. Krzysztofem Pałką wkładają wiele wysiłku w to przedsięwzięcie ale musimy przyznać, że ma to odbicie w świetnym efekcie.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij