ONR Brygada Warmińsko-Mazurska: Obchody rocznicy Obławy Augustowskiej

ONR Brygada Warmińsko-Mazurska wzięła udział w obchodach rocznicy Obławy Augustowskiej, które były podzielone na 2 części.

12 lipca (czwartek) uczestniczyliśmy w happeningu „Przywróćmy im imiona i twarze”, podczas którego zostały odczytane publicznie imiona i nazwiska porwanych i zamordowanych, w Obławie, Polaków. Złożyliśmy także kwiaty przed domem Turka (tam więziono aresztowanych) oraz pod tablicą Ofiar Obławy Augustowskiej. O godz. 18:00 odbyła się także uroczysta Msza Św. odprawiona przez KS. Wojciecha Jabłońskiego.

Druga część uroczystości miała miejsce 15 lipca (niedziela) w Gibach. Uczestniczyliśmy we Mszy Św. poświęconej ofiarom, sprawowanej przez bp. Jerzego Mazura. Następnie przemaszerowaliśmy pod pomnik, składający się z ponad 400 krzyży, pod którym miały miejsce przemówienia.

Odbył się także wojskowy Apel Poległych i oddano salwę honorową. My zaprezentowaliśmy transparent z hasłem „Hańba wierzącym w sierp i młot, chwała za niepodległość zmarłym”. Na koniec złożone zostały kwiaty pod pomnikiem.

Spotkaliśmy się z dużą życzliwością ze strony uczestników, którym bardzo spodobała się nasza obecność. Od wielu osób usłyszeliśmy, że nasza działalność ma sens, co dodaje nam jeszcze większej siły do wyznaczania i realizowania nowych wyzwań.

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij