VII Marsz Powstania Warszawskiego [fotorelacja]

1 sierpnia 2018 r. punktualnie o godz. 17:00, 74 lata od godziny W, po raz kolejny zawyły syreny zarówno w Warszawie, jak i w innych miastach Polski. Działacze Obozu Narodowo-Radykalnego byli obecni na uroczystościach w różnych częściach kraju — często sami organizowaliśmy większe wydarzenia, czy spontaniczne akcje.

Jednak wielu z nas pojechało w tym dniu do Warszawy na organizowany przez nas VII Marsz Powstania Warszawskiego, aby właśnie w stolicy pokazać swoje przywiązanie do Ojczyzny, ale przede wszystkim, aby uczcić pamięć o wszystkich bohaterach, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim.

Marsz rozpoczął się na rondzie Romana Dmowskiego minutą ciszy, następnie odśpiewany został Hymn Narodowy, a także odmówiona Modlitwa za wszystkie ofiary, które poległy podczas 63 dni powstania. Uformowaliśmy szyk, który rozpoczynały grupy rekonstrukcyjne, baner z hasłem Dziś idę walczyć mamo, a następnie działacze poszczególnych organizacji, oraz wszyscy pozostali patrioci, którzy chcieli tego dnia, wspólnie z nami, oddać hołd bohaterom. Łącznie zgromadziło się około 20 tysięcy ludzi.

Przemaszerowaliśmy pod biało-czerwonymi sztandarami manifestując w ten sposób naszą pamięć o poległych bohaterach, którzy oddali swoje życie w walce o wolność dla nas wszystkich. Ruszyliśmy przez Aleje Jerozolimskie w kierunku ronda de Gaulle’a. Marsz ochraniany przez Straż Marszu Niepodległości przemieszczał się w niesamowitej atmosferze — pieśni, okrzyki wysławiające formacje, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Wspólnie z nami szli kombatanci, artyści, ale przede wszystkim całe rodziny. Tym bardziej zaskakująca okazała się dla nas wiadomość, że właśnie w tym miejscu przedstawiciel Urzędu Miasta poinformował policję, że nasza manifestacja została rozwiązana, nie podając żadnego powodu. Po godzinie stania i rozmów z policją, nadal nie rezygnowaliśmy z dokończenia naszego wydarzenia.

Przemieszczaliśmy się Nowym Światem i Krakowskim przedmieściem aż do Placu Zamkowego. Przy okazji mijaliśmy grupę kilku osób związanych z hołotą spod znaku demokracji, która próbowała zakłócić nasze zgromadzenie. Tym bardziej jesteśmy pewni, że kilkuosobowa grupa nie mogła wpłynąć na rozwiązanie Marszu, gdyż nie było nawet żadnej przesłanki dotyczącej zagrożenia dla ludzi.

Jednak zatrzymanie tłumu, do którego dopuściła Prezydent Warszawy, mogło przyczynić się do wielkiej tragedii — wśród tłumu były dzieci oraz starsze osoby, które zostały przetrzymywane na rondzie de Gaulle’a przy bardzo wysokiej temperaturze. W razie jakichkolwiek przypadków zagrożenia dla zdrowia tych ludzi nie byłoby możliwości wjazdu na przykład odpowiednich służb medycznych.

Na szczęście bezpiecznie udało nam się dotrzeć na Plac Zamkowy. Pod Kolumną Zygmunta głos zabrali: Kierownik Główny ONR Tomasz Dorosz, Zastępca KG Robert Bąkiewicz, Rzecznik Prasowy ONR Michał Jelonek, Rzecznik Prasowy MW Mateusz Marzoch, poseł Robert Winnicki, historyk Leszek Żebrowski.

W dalszej kolejności mogliśmy wysłuchać artystów, którzy przyjechali specjalnie, aby zaprezentować swoją patriotyczną twórczość i oddać muzyczny hołd Powstańcom.
Zagrali: Basti i Klipo, Karat NM, SOVA oraz Egon.

Dodatkowo w okolicach stacji metra Centrum uruchomiono przez cały dzień Punkt Informacyjno-Historyczny, a w godzinach 11:00-16:00 w specjalnym krwiobusie można było oddać krew dla potrzebujących w ramach kolejnej edycji akcji Powstańcza Krew.

Obecnie czekamy na podanie oficjalnej przyczyny rozwiązania zgromadzenia, abyśmy mogli skierować sprawę na drogę sądową. Będziemy informować na bieżąco o sytuacji na naszych kanałach na Twitterze, stronie czy portalu Mediów Narodowych. Na razie zapraszamy Was do obejrzenia galerii zdjęć. Sami zobaczcie, jak pięknie wyglądało wczorajsze święto i nie dajcie sobie wmówić kłamstw, jakie można usłyszeć w medialnej propagandzie.

Cześć i chwała bohaterom!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij