Wojtek Omyła- Częstochowianin, który walczył w Powstaniu Warszawskim

Krzysztof Omyła ps. „Wojtek”. (ur. 6 stycznia 1924.)

Syn Antoniego, zawodowego żołnierza i Zofii. Dzieciństwo spędził w Modlinie, gdzie jego ojciec był instruktorem w Centrum Wyszkolenia Saperów. W 1930 r. podjął naukę w Szkole Powszechnej im. Józefa Piłsudskiego. Cztery lata później został harcerzem 68. Męskiej Modlińskiej Drużyny im. Tadeusza Kościuszki. Od 1937 r. uczeń Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Koła Rodziny Wojskowej.

Od połowy września 1939 r. przebywał w Kowlu, stamtąd dostał się do Warszawy, a następnie wraz z rodziną znalazł się w Częstochowie. 7 lutego 1943 r. został zaprzysiężony w Chorągwi Warszawskiej Szarych Szeregów, wprowadzony przez swojego przyjaciela Tadeusza Milewskiego.

Tuż przed wybuchem powstania warszawskiego przyjechał do Warszawy z Częstochowy. Walczył w II plutonie „Alek” 2. kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. W powstaniu uczestniczył m.in. w zwycięskich dla strony polskiej walkach o zdobycie obozu „Gęsiówka„.

Poległ 8. dnia powstania podczas walk na terenie cmentarza ewangelickiego na Woli. Miał 20 lat. Pochowany wraz z plutonowym Antonim Tropaczyńskim w kwaterach żołnierzy i sanitariuszek batalionu „Zośka” na Wojskowych Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Dnia 5.08 odbyła się uroczystość związana ze śp. Wojtkiem. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Archikatedrze św. Rodziny o godzinie 18.

Po Mszy Św. uczestnicy przemaszerowali pod kamienice przy ulicy Krakowskiej 36, gdzie przed wojną mieszkał Wojtek wraz z rodziną. Pod pamiątkową tablicą złożono wieńce, odbyły się przemowy oraz odśpiewano hymn Polski.

W uroczystościach udział wzięli: członkowie rodziny, przedstawiciele NSZZ Solidarność, stow. Wolni i Solidarni, harcerze, działacze Obozu Narodowo-Radykalnego oddziału Częstochowa, lokalni patrioci oraz przedstawiciele władzy.

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij