27.08.2018 – Pogrzeb majora Alojzego Gładykowskiego

W wieku niespełna 91 lat 23. Sierpnia 2018 na wieczną wartę odszedł mjr. Alojzy Gładykowski ps. ,,Głóg” oraz ,,Lampart”, od 2006 r. prezes Okręgu Bydgoskiego Światowego Związku Żołnierzy AK. Jeszcze 1 sierpnia wspólnie uczestniczyliśmy na Placu Wolności w uroczystych obchodach wybuchu Powstania Warszawskiego.
Alojzy Gładykowski jako nastolatek wstąpił do antyniemieckiej korporacji, później działał w niepodległościowej organizacji ,,Świerki 2”, walczącej przeciwko NKWD na terenie Puszczy Bydgoskiej, za co został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, w czerwcu 1945 roku. Na wolność wyszedł we wrześniu na mocy amnestii.
W poniedziałek 27.sierpnia odbył się pogrzeb majora, w którym również braliśmy udział. O godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza Święta w intencji zmarłego oraz rodziny, później uroczysty kondukt żałobny udał się na miejsce spoczynku majora. Towarzyszyła temu orkiestra wojskowa, zapłonęły race kibiców Zaiszy na cześć bohatera oraz został odśpiewany Hymn Państwowy. Po złożeniu wieńca i modlitwie za zmarłego udaliśmy się do domów.
Z uroczystych przemówień jednogłośnie brzmiał wniosek, że major Alojzy był pięknym przykładem krzewienia patriotyzmu, nieustępliwej walki ze złem oraz dobrym mężem, ojcem, dziadkiem i przyjacielem. Niech życiorys tego bohatera będzie dla nas wszystkich motywacją do jeszcze intensywniejszej pracy na rzecz Ojczyzny i Narodu.
CWP!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij