Brygada Opolska: Dzieci z Domu Dziecka w Brzegu na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi

22.09.2018 r. Brygada Opolska zorganizowała na terenie lotniska w Polskiej Nowej Wsi k. Opola dzień pełen atrakcji dla dzieci z Domu Dziecka w Brzegu.

Rozpoczęliśmy od prelekcji na temat historii Polski. Swoją obecnością zaszczycił nas opolski historyk — dr hab. Marek Białokur, który przedstawił dzieciom w ciekawej i przystępnej formie drogę, którą przebyła Polska, dążąc do odzyskania niepodległości. Następnie obserwowaliśmy starty i lądowania szybowców oraz weszliśmy na wieżę kontroli lotów. Kolejną atrakcją było zwiedzanie hangaru, w którym znajdują się szybowce i awionetki. Piloci opowiadali o maszynach, a dzieci po kolei wsiadały do środka kilku samolotów, dopytując o poszczególne elementy samych maszyn, jak i sterowania. Obejrzeliśmy również stare czołgi, znajdujące się obok lotniska.

Po obiedzie kolejnym punktem była spadochroniarnia, gdzie spadochroniarze opowiadali o skokach, zagrożeniach z nimi związanych oraz środkach bezpieczeństwa, jakie obecnie się stosuje. Zaprezentowali również składanie spadochronu. Niestety warunki atmosferyczne nie pozwoliły na pokaz skoków. Nie przeszkodziło to jednak, by dzieci mogły spadochrony przymierzyć, również na dworze. Dzieci mogły również obejrzeć start helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który wyruszał właśnie na interwencję. Na koniec rozpaliliśmy ognisko, a obok stworzyliśmy miejsce do mini zawodów strzeleckich. Dzieci pod czujną i fachową opieką zawodowego żołnierza miały możliwość strzelania z wiatrówek do tarcz. Po podliczeniu punktów najlepsi strzelcy otrzymali nagrody — koszulkę „Cichociemni” za 1. miejsce, a za 2. i 3. — wpinki z orzełkiem Armii Krajowej.

Aktywność fizyczna i świeże powietrze są niezbędne w prawidłowym rozwoju dzieci. Warto, by ci młodzi ludzie, niemający wpływu na los, jaki ich spotkał, poznały różnorodne formy spędzania wolnego czasu. Być może dla niektórych, taka wycieczka będzie podbudową dla przyszłej pasji.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij