Wieruszów: Wieczór autorski z Panią Ewą Szakalicką

25 września w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Skomlinie działacze oddziału Wieruszów ONR przy pomocy lokalnego społeczeństwa zorganizowali wieczór autorski z Panią Ewą Szakalicką, reżyserem filmu „Podwójnie Wyklęty” o kpt. Romualdzie Rajsie ps. „Bury”.

Film dokumentalny oraz narracja Pani Ewy była dla wszystkich uczestników spotkania bogatą lekcją historii związaną z ruchami podziemia antykomunistycznego na terenach Wileńszczyzny i Białostocczyzny. Pani Ewa Szakalicka przedstawiła fakty dotyczące działalności kapitana Rajsa jednocześnie obalając komunistyczną propagandę „bandy Burego”.

Wśród przybyłej lokalnej społeczności nie zabrakło działaczy Obozu Narodowo Radykalnego oraz Zastępcy Kierownika Głównego ONR- Adriana Kaczmarkiewicza. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich kombatant – mjr Wincenty Soliński ps. „Stóg”, który w styczniu tego roku skończył 90 lat. Pan major walczył z komunistami w oddziale Alfonsa Olejnika ps. „Babinicz” m.in. na terenach Ziemi Wieluńskiej.

Wydarzenie rozpoczęło się od odśpiewania Hymnu Narodowego oraz uczczenia minutą ciszy Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego zamordowanych w wieluńskim UB i pogrzebanych w bezimiennych mogiłach na miejskim cmentarzu. Po krótkim wstępie Pani reżyser oraz zgromadzeni obejrzeli film a następnie wysłuchali wielu ciekawych faktów związanych z produkcją samego dzieła i z działalnością głównego bohatera. Na zakończenie odmówiono Modlitwę NSZ.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij