Warszawa: Pikieta ,,Odzyskać reparacje wojenne”

W poniedziałek 1 października przed Ambasadą Niemiec miała miejsce pikieta pod hasłem „Odzyskać reparacje wojenne“.

W tym samym czasie w Ambasadzie odbywał się bankiet z okazji rocznicy zjednoczenia Niemiec. Brygada Mazowiecka przy wsparciu kolegów z Ruchu Narodowego postarała się o to, aby nasi zachodni sąsiedzi oraz ich goście, nie świętowali w nazbyt beztroskiej atmosferze.

Demonstracja zorganizowana została dokładnie naprzeciwko wejścia do ambasady, więc wszyscy przybywający na bankiet mieli okazje zapoznać się z naszymi postulatami. W warstwie wizualnej przemawiał do nich duży transparent, mówiący o ciążącym na Niemcach moralnym obowiązku zadośćuczynienia za zbrodnie, popełnione podczas wojny.

Przemówienia rozpoczął mecenas Stefan Hambura, który apelował do wszystkich ofiar niemieckiego terroru, aby dochodziły swoich krzywd na drodze sądowej. Prócz Niego przemawiali między innymi Kondrat Smuniewski z Młodzieży Wszechpolskiej oraz prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i kandydat na prezydenta Pruszkowa, Robert Bąkiewicz. Przypomniał on ogrom dokonanych przez Niemców zbrodni i zniszczeń oraz zadeklarował, że jako prezydent Pruszkowa wystąpi w imieniu miasta z oficjalnym pozwem przeciwko Rządowi Niemiec. Głos zabrali także członkowie rodzin dotkniętych niemieckim terrorem. Na demonstracji zgromadziło się kilkadziesiąt osób, jednak wywołała ona bardzo duże zainteresowanie medialne, obecni byli również przedstawiciele mediów zagranicznych.

Była to druga w ciągu miesiąca pikieta pod ambasadą Niemiec, poprzednia odbyła się pierwszego września, w rocznice niemieckiej napaści na Polskę. Po raz kolejny mieliśmy okazję pokazać naszym zachodnim sąsiadom, że nie zapomnieliśmy i nie zapomnimy o tym, że to oni mają wobec Polski i Polaków dług. Dług, którego nigdy nie będą w stanie w pełni spłacić, a który uniemożliwia im na płaszczyźnie moralnej, roszczenie sobie praw do sądzenia naszego narodu i państwa. Natomiast na płaszczyźnie materialnej zobowiązuje ich do przynajmniej cząstkowego zadośćuczynienia za zbrodnie, których się dopuścili podczas wojny.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij