Oświęcim: Uczczenie pamięci Jana Mosdorfa

„Jesteśmy fanatykami, bo tylko fanatycy umieją dokonać wielkich rzeczy. Nienawidzimy kompromisu: jest to nie tylko cechą młodości naszej, ale ducha czasów, w których żyjemy”. Wypowiadając te słowa 80 lat temu Jan Mosdorf nadał polskim ruchom narodowym charakteru ideologicznego. Tymi słowami określił nie tylko charakter Obozu Narodowo-Radykalnego, ale także wszystkich innych organizacji narodowych odwołujących się do jego myśli. Mówiąc o nienawiści do kompromisu, patrzył na świat z pozycji idealisty, który nie miał na myśli kompromisu w sensie politycznym, ale duchowym.

W dniu 14 października tego roku członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego stawili się zwartą kolumną pod ścianą rozstrzelań w muzeum Auschwitz-Birkenau, by oddać cześć naszemu ideowemu przodkowi. W tym właśnie miejscu 80 lat temu 11 października oddał życie, dając dowód swojej głębokiej pogardy dla kompromisu. Męczony i katowany niemieckimi rękoma pozostał czysty ideowo i wierny swoim ideałom. Mimo odwiecznej postawy wrogości wobec żydów, w chwili, gdy Niemcy podjęli się planu bestialskiego wymordowania tego narodu, bez wahania staną w ich obronie. Mają na szali zwycięstwo nad wrogiem z jednej strony i zachowane człowieczeństwa z drugiej, dokonał słusznej decyzji i zapłacił za nią najwyższą cenę.

My, dzisiejsi kontynuatorzy jego idei, stawiliśmy się w tym miejscu, by złożyć wieniec przed wielkością tego wspaniałego filozofa i wielkiego człowieka oraz zapalić znicz na znak pamięci. Odmówiliśmy modlitwę „Zdrowaś Maryjo” oraz „Modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych”, a następnie w karnym dwuszeregu udaliśmy się w stronę wyjścia.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij