Warszawa: Pikieta pod Ambasadą Węgier

22 października, w przeddzień rocznicy wybuchu powstania węgierskiego, przed Ambasadą Węgier w Warszawie miała miejsce pikieta poparcia dla polityki Węgier.

Organizatorem wydarzenia był Ruch Narodowy we współpracy z Obozem Narodowo- Radykalnym. Manifestacja była głosem poparcia wszystkich solidaryzujących się z Węgrami i ich polityką sprzeciwu wobec przymusowej relokacji uchodźców narzucanej przez UE, szowinistycznej polityki w stosunku do mniejszości narodowych na Ukrainie oraz prób upowszechniania tzw. ideologii gender na Węgrzech.

Z ramienia Obozu Narodowo-Radykalnego głos zabrał rzecznik prasowy Michał Jelonek. Wspomniał rok 1956 i powstanie węgierskie oraz organizowanie zbiórki krwi przez Polaków dla walczących Węgrów. Zwrócił też uwagę że w 1956 roku państwa zachodnie nie przyszły Węgrom z pomocą ,a w chwili obecnej zjednoczone w Unii Europejskiej próbują ingerować w wewnętrzne sprawy Węgier i „wprowadzać demokrację”.

Profesor Jerzy Nowak nawiązywał do wydarzeń historycznych: bitwy warszawskiej w 1920 roku oraz 1939 roku, kiedy to Węgry nie zgodziły się na przemarsz wojsk niemieckich przeciw Polsce. Wspominał historię Węgier na przestrzeni wielu lat. Podkreślił znaczenie reform wprowadzonych przez Wiktora Orbana.

Prof. Wojciech Reszczyński podkreślił rolę konstytucji węgierskiej: powiązanie państwa i narodu z chrześcijaństwem, wprowadzenie definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety eliminując jednocześnie ideologię gender.

Prezes RN i poseł na Sejm Robert Winnicki podkreślał konsekwencję polityczną Węgier w obronie mniejszości narodowej Węgier w innych krajach a zwłaszcza na Ukrainie.

W pikiecie uczestniczyli również zaproszeni goście: Stanisław Michalkiewicz, czy ksiądz Stanisław Małkowski.

Spotkanie pod Ambasadą Węgier dało jasny przekaz, że środowiska narodowe doceniają działalność Węgrów na przestrzeni wielu lat – ich starania o utrzymanie suwerenności, kunszt polityki zagranicznej oraz reformy wewnętrzne.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij