Katowice: Odwiedź Grób polskiego Patrioty – październikowa Akcja Znicz

Śląski rycerzu śnij o Polsce,
która nie wyprze się twej krwi.
W której twa walka będzie święta,
za którą ci nie będzie wstyd.

Październik jest jesiennym miesiącem, w którym wielu ludzi pamięcią wraca do bliskich osób zmarłych.
Niestety wiele mogił w Polsce, na cmentarzach pozostaje zapomnianych lub bardzo zaniedbanych.
Oddział Katowice Brygady Górnośląskiej postanowił przeprowadzić w drugiej połowie października Akcję Znicz, aby zadbać o wiele miejsc pamięci na Górnym Śląsku i przypomnieć innym w szczególności o śląskich Bohaterach.

Odwieliśmy cmentarze i znajdujące się na nim pomniki, miejsca pamięci zawsze zapalając znicze i odmawiając modlitwę.
Udało nam się dostać w takie miejsca jak:
– Cmentarz w Gliwicach dzielnica Ligota Zabrska. Znajduje się tam pomnik nagrobny poległych w czasie Powstań Śląskich- grób zbiorowy.
– Cmentarz w Gliwicach, Szobiszowice. Grób zbiorowy wojenny ośmiu Powstańców Śląskich-mieszkańców Sobiszowic poległych w 1921 r. pod Januszkowicami i Gliwicami.
– Cmentarz w Piekarach Śląskich-Brzezinach Grób Nieznanego Żołnierza poświęcony pamięci osób, które zginęły w latach 1939 -1945.
– Cmentarz w Katowicach-Panewnikach znajdują się tam mogiły Powstańców Śląskich oraz harcerek i harcerzy, którzy walczyli z hitlerowskim okupantem i zostali zamordowani w pobliskim lesie, więzieniach, a także na ulicach Katowic. Drugi pomnik także poświęcony jest ofiarom II Wojny Światowej, a także Bohaterom, którzy zginęli w latach 1945-1956.
– Las Panewniki. Pomnik. Głaz poświęcony się czterem partyzantom z katowickiego inspektoratu Armii Krajowej, którzy zginęli 9.02.1944.
– Zabrze Pawłów ul Rogoźnicka cmentarz. Pomnik Zbiorowy Powstańców Śląskich oraz pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych w latach II wojny światowej.
– Zabrze Biskupice cmentarz. Nagrobek Zbiorowy Powstańców Śląskich.
– Bytom ul. Konstytucji cmentarz katolicki Grób Zbiorowy Powstańców Śląskich poległych w latach 1919-1921
– Bytom ul. Popiełuszki, cmentarz
– Zabrze, ul. Wolności 191. Pomnik plus 42 groby Powstańców Śląskich wokół pomnika
– Zabrze park im. Zapolskiej. Grób Zbiorowy 32 Powstańców Śląskich z gminy Mikulczyce poległych 3 maja 1921 oraz dwóch poległych 16 lipca 1921
– Cmentarz w Katowicach przy ul.Francuskiej. Nagrobek Wojciecha Korfantego.

Pamięć o Bohaterach jest ważna nie tylko w czasie przed Uroczystościami Wszystkich Świętych, czy też w ważne rocznice, ale przez cały czas. W przyszłości planujemy przeprowadzać wiele podobnych i innych akcji mających na celu upamiętnienie osób poświęcających się w przeszłości dla Ojczyzny. W szczególności zależy nam na ukazaniu, jak pamięć śląskich Żołnierzy jest dla nas bardzo ważna.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij