Kraków: Wykład dotyczący włoskiego nacjonalizmu

W dniu 27 listopada w krakowskim lokalu Brygady Małopolskiej został przeprowadzony wykład dotyczący włoskiego nacjonalizmu. Zostaliśmy wprowadzeni w charakterystykę współczesnego kształtu nacjonalizmu we Włoszech.

Prelegentka podkreśliła różnice w sposobie działania organizacji nacjonalistycznych we Włoszech, które w dużej mierze działają lokalnie. Wskazała na charakterystyczny podział organizacji na ich „sekcje”, które są osobnymi stowarzyszeniami i działają w pewnej autonomii.

Następnie przedstawione zostały czołowe organizacje nacjonalistyczne działające we Włoszech takie jak: Forza Nuova czy też Casa Pound Italia. Poznaliśmy różnice ideologiczne, jakie różnią polskich nacjonalistów od włoskich oraz mieliśmy okazję zobaczyć zdjęcia z różnych akcji, które były przeprowadzane przez członków wspomnianych organizacji.

Mimo wielu różnic, które nas bez wątpienia dzielą, nie sposób nie dostrzegać w ich działalności wielu wzorców dla polskich nacjonalistów. Regularne zbiórki żywności dla potrzebujących rodaków, akcje przeciwko pedofilii, czy też darmowe wsparcie prawne i psychologiczne, to tylko kilka ze sposobów na działalność nacjonalistyczną, która moglibyśmy zaimplementować również w naszym kraju.

W prezentacji nie zabrakło również miejsca na rozrywkę. Większość nacjonalistycznych organizacji ma swoje zespoły muzyczne, które wnoszą do nich elementy kulturowe i rozrywkowe. Warto podkreślić, że środek sceny politycznej we Włoszech jest o wiele bardziej przesunięty „na lewo” niż nasz rodzimy. Mimo tego, efekty akcji przeprowadzanych przez Włochów są imponujące. Jest to bez wątpienia inspirujący przykład sprawnej działalności nacjonalistów przy niesprzyjających warunkach politycznych, który powinien stanowić dla nas źródło motywacji do wzmożonej działalności na rzecz naszego Narodu.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij