Brygada Opolska: Premiera książki ,,Chrystus za nas, my za Chrystusa” autorstwa Tomasza Greniucha

15 listopada 2018 roku Brygada Opolska ONR wzięła udział w premierze najnowszej książki dr. Tomasza Greniucha: Chrystus za nas, my za Chrystusa. Historia zgrupowania oddziałów leśnych VII Śląskiego Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flamego „Bartka”.

„Chrystus za nas, my za Chrystusa” – tak Henryk Flame odpowiedział matce, gdy zapytała go, czy warto było walczyć i ginąć.

Spotkanie autorskie odbyło się w Grodkowie, w kinie „Klaps”. Autor opowiadał o losach tego zgrupowania oraz późniejszych losach kapitana Flamego.

Oczywiście monografia ta nie jest nadal pełnym opracowaniem dotyczącym zgrupowania „Bartka”. Wiele faktów pozostaje wciąż nieznane. Trzeba by dotrzeć do archiwów w Moskwie, bo gra operacyjna, którą nazwano operacją „Lawina”, od pseudonimu Henryka Wendrowskiego, agenta bezpieki, który udawał delegata dowództwa NSZ i przywiózł rozkaz ewakuacji żołnierzy na Zachód, była nie tylko dziełem polskich komunistów. W planowaniu, nadzorze i mordzie brali udział siepacze z NKWD.

Przez lata o sprawie tylko po cichu plotkowano, a bezpieka czujnie śledziła plotkujących. Dopiero po zmianie systemu ludzie stopniowo przestali się bać, pojawili się dziennikarze i historycy. Dziś wiemy już, że we wrześniu 1946 roku ponad stu żołnierzy „Bartka” przywieziono w trzech grupach na Opolszczyznę, gdzie zostali bestialsko zamordowani: w Starym Grodkowie, Barucie i prawdopodobnie Dworzysku. Jednych zabito strzałem w potylicę, innych wysadzono w powietrze. W Starym Grodkowie powstaje przypominający ich tragedię pomnik, powstał też film fabularny, którego dr Greniuch był konsultantem.

„Chrystus za nas, my za Chrystusa” to pierwsza tak obszerna monografia o zgrupowaniu oddziałów Żołnierzy Wyklętych walczących na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie. Książka o Zgrupowaniu NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka” jest właśnie próbą policzenia, zawołania po imieniu tych, których komunistyczni oprawcy mordowali w mroku nocy, wrzucali do tajemnych dołów, zacierali ślady i pamięć.

Publikacja ma 768 stron (ponad 200 zdjęć) w formacie B5 i twardej okładce. Wydawcą książki jest Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”. Książkę można nabyć w księgarni internetowej: wydawnictwomiles.pl

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij