Warszawa: Premiera książki dr. Tomasza Greniucha

Dr Tomasz Greniuch to znany w środowisku patriotycznym autor książek na temat narodowego podziemia niepodległościowego. W Warszawie miała miejsce premiera jego najnowszej książki „Chrystus za nas, my za Chrystusa”, opowiadająca o losach kapitana Henryka Flamego „Bartka” oraz jego żołnierzy walczących przeciwko zbrodniczemu reżimowi komunistycznemu na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Wydarzenie odbyło się na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL znajdującego w budynkach byłego głównego komunistycznego więzienia politycznego na ulicy Rakowieckiej.

Na spotkaniu pojawiło się liczne grono słuchaczy, w tym członkowie rodzin ofiar stalinowskiego terroru, m.in. Krzysztof Bukowski, syn Edmunda Bukowskiego pierwszej odnalezionej i zidentyfikowanej ofiary na terenie „Łączki”. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Nie zabrakło działaczy Brygady Mazowieckiej ONR i innych organizacji narodowych.
Tomasz Geniuch Greniuch z pasją opowiadał o pracy nad odkrywaniem historii żołnierzy VII Śląskiego Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych.

Słuchający poznali także historie samego „Bartka”, człowieka od najmłodszych lat wychowanego w duchu patriotyzmu, walczącego najpierw jako pilot myśliwski w Wojnie Obronnej 1939 roku, a później bez wytchnienia zarówno w pierwszej, jak i drugiej konspiracji, w końcu podstępnie zamordowanego przez komunistycznych oprawców. Głos zabrał także prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który skoncentrował się na przedstawieniu trudów badań mających doprowadzić do odkrycia miejsca ukrycia ciał pomordowanych żołnierzy NSZ. Mowa o komunistycznej operacji „Lawina”, w której doprowadzono podstępem do okrutnej śmierci co najmniej 167 żołnierzy kpt. Flamego, pod pretekstem rozkazu nakazującego im ewakuacje do krajów zachodniej europy w celu zasilenia szeregów oddziałów polskich szykowanych do walki z sowietami.
Książka dr. Greniucha została wydana przez Fundację Kwartalnika ” Wyklęci”.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij