Poznań: Marsz Zwycięstwa

11 listopada 1918 roku, w dniu, na którego pamiątkę obchodzimy Święto Niepodległości, nie wszystkie regiony mogły cieszyć się odzyskaną swobodą. Wielkopolska wciąż znajdowała się pod panowaniem pruskim. Dopiero 27 grudnia wybucha powstanie, podczas którego Wielkopolanie odbijają strategiczne punkty w Poznaniu (przełomowe zdobycie lotnicy na Ławicy), a wkrótce w całym województwie.

W czasie zrywu skutecznie udaje się wypędzić Niemców, a zakończenie walk przypieczętowuje podpisanie rozejmu w Trewirze 16.02.1919 roku, przywracając ten region Narodowi Polskiemu. Mimo lat prowadzenia germanizacji i polityki kulturkampfu Wielkopolanie zachowali – czy wręcz przekornie, pielęgnowali – w sobie najżarliwsze uczucia narodowe, czekając na odpowiedni moment rozwiązania zbrojnego. Jakże silnie wydarzenia te dla Poznaniaków związane są z Ojcami Niepodległości– to przyjazd i słynne przemówienie Ignacego Paderewskiego z Hotelu Bazar poruszyły do walki, a zabiegi dyplomatyczne i referat wygłoszony przez Romana Dmowskiego podczas konferencji paryskiej tak mocno zwrócił uwagę Ferdynanda Focha, który zmusił Prusaków do kapitulacji na terenie tak esencjonalnie polskim.

Obóz Narodowo-Radykalny włączył się do uczestnictwa w organizowanym przez środowiska kibicowskie Marszu Zwycięstwa, który w setną rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego przeszedł głównymi arteriami Poznania. Kibice Lecha Poznań jak co roku
zadbali o wizualną oprawę wydarzenia. Cieszy również fakt, że w upamiętnieniu tym wzięło udział tak wiele młodych osób, a jednocześnie – zastanawia brak starszych. O przemówienie poproszono obecnego w czasie obchodów gen. bryg. Jana Podhorskiego „Zygzaka”, który opowiedział o tradycjach powstańczych w swojej rodzinie i zaapelował do wszystkich zgromadzonych „o pamięć” i jej dalsze podtrzymywanie w stosunku do narodowych bohaterów. Raz jeszcze, Oddział Poznań dziękuje za przyjęcie zaproszenia i przyjazd Brygadom Dolnośląskiej, Łódzkiej, Zachodnio-Pomorskiej i Kujawsko-Pomorskiej.

Autor części zdjęć: Robert Woźniak

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij