Węgry: Z wizytą w Budapeszcie

W związku z narodowym świętem naszych bratanków, które wypada 15 marca (wybuch powstania węgierskiego z 1848 r.), reprezentacja ONR Bielsko-Biała wybrała się z wizytą do Budapesztu.

O tym, że Polacy wspierali Węgrów, a postać Józefa Bema do dzisiaj cieszy się ogromnym szacunkiem wśród Madziarów, przekonywaliśmy się na każdym kroku. Wyjazd był dla nas okazją do rozmów, ale również zwiedzania stolicy.

Nasza podróż zaczęła się już 14 marca w godzinach wieczornych, kiedy ruszyliśmy z Katowic. Zanim dotarliśmy na Węgry, zatrzymywaliśmy się również w Czechach i na Słowacji. Do Budapesztu dotarliśmy w piątkowy poranek. Jeszcze przed rozlokowaniem się w hostelu, ruszyliśmy w miasto, aby zobaczyć niesamowitą architekturę i zabytki tego miasta. Dla części z nas była to pierwsza wizyta u bratanków, dlatego chcieliśmy zobaczyć, jak najwięcej.

Naszą uwagę przykuł m.in. pomnik Arpada, gmach Parlamentu, na tle innych budynków wyróżniał się Dworzec Kolejowy. Sama rzeka Dunaj robiła piorunujące wrażenie. W piątek odbył się również koncert – Romantikusa, na którym integrowaliśmy się z poznanymi tam Węgrami.

Sobotę przeznaczyliśmy na zwiedzanie kolejnych miejsc. Jeszcze przed wyjazdem obiecaliśmy sobie, że chcemy poznać miasto od przysłowiowej „podszewki”, dlatego postanowiliśmy oglądać miasto pieszo. Dzięki temu obserwowaliśmy ludzi, ich zwyczaje, próbowaliśmy różnych węgierskich dań i mieliśmy okazję przekonać się, jak sympatycznym narodem są Węgrzy.

Nie zapomnieliśmy również o pamiątkach, a także uwiecznieniu naszej podróży na fotografiach, które prezentujemy w galerii poniżej.

Takie wspólne wyjazdy nie tylko pozwalają na poznanie innych narodów i państw, ale również na zintegrowanie nas samych. Z tego powodu planujemy już jako bielski oddział kolejne wyjazdy.

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij