Pabianice: Upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Przykro to mówić, ale pewnie niewielki procent mieszkańców miasta wie, że na tzw. Zielonej Górce, na Skwerze im. Z. Lubońskiego jest piękna alejka, przy której rośnie siedem Dębów Pamięci.

Dzięki uporowi między innymi działaczy ONR Pabianice wchodzących w skład Społecznego Komitetu Upamiętnienia Pabianiczan Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w 2016 r. zostały zasadzone pierwsze trzy Dęby. Każdy upamiętnia jedną ofiarę z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej zamordowanych przez sowieckie NKWD.

Jak co roku zebraliśmy się, aby zapalić znicze i zmówić modlitwę za wszystkie ofiary Zbrodni Katyńskiej.  Grupa wolontariuszy uporządkowała teren wokół Dębów. Kilka worków świeżej kory i białych kamieni oraz biało-czerwone wstążki dodały urok temu miejscu. Umyliśmy również głazy i tabliczki, uprzątnęliśmy śmieci i rozbite szkło.

Przykro nam, że władze miasta zapomniały całkowicie o tym dniu, o tym, że jest w Pabianicach miejsce, które powinno łączyć wszystkich mieszkańców. Serdecznie zachęcamy mieszkańców Pabianic, odwiedźcie Skwer przy ul. Zielonej. Tuż obok placu zabaw dla najmłodszych, siedem dębów przypomina o poświęceniu i bohaterstwie, dzięki któremu pabianickie dzieci mogą bawić się bezpiecznie w Wolnej Polsce.

Przystańmy na chwilę w tym biegu codziennego życia, wspomnijmy oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej pomordowanych wiosną 1940 r. Niech ofiara, jaką złożyli na Ołtarzu Ojczyzny nie pójdzie na marne.

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij