Rzeszów: 85 rocznica utworzenia ONR [fotorelacja]

14 kwietnia Obóz Narodowo-Radykalny obchodził swoje 85. urodziny. Oficjalne uroczystości, w związku z wypadającymi Świętami Wielkiej Nocy, odbyły się 27 kwietnia, tym razem w Rzeszowie.

Podobnie jak w latach poprzednich, obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą Świętą. Liturgia celebrowana była w kościele pw. Świętego Krzyża. Mieliśmy okazję modlić się za naszych działaczy, a także wysłuchać pięknego kazania na temat miejsca Boga w naszym życiu.

Kolejnym punktem uroczystości była konferencja, której przewodniczył kol. Krzysztof Szałecki z Brygady Łódzkiej. Oczywiście przed wysłuchaniem prelegentów, odmówiliśmy wspólnie Modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych. Jako pierwszy głos zabrał gospodarz – koordynator Brygady Podkarpackiej – Kol. Michał Stelmach. Przywitał on wszystkich działaczy i przedstawił lokalną działalność swoich struktur.

Następnie na podest sali przyszli, wywołani, przez organizatora, kandydaci, którzy składali w tym dniu uroczystą przysięgę. Ta podniosła chwila dla każdego z nich była niezwykłym doświadczeniem. Od tego momentu, zostali oni, pełnoprawnymi działaczami naszej Organizacji. Przysięgę zaakceptował Kierownik Główny, który pogratulował nowym ONR-owcom, podobnie uczynili pozostali członkowie Zarządu Głównego.

Po tej pięknej uroczystości, wróciliśmy do przemówień. Wysłuchaliśmy motywacyjnego i podniosłego przemówienia członka Zarząd Głównego oraz Kierownika Sekcji Naukowo-Szkoleniowej – Kol. Adama Seweryna.

Brawami przywitaliśmy również naszego Honorowego Kierownika Głównego – Aleksandra Krejckanta, który dla wielu z nas jest niedoścignionym przykładem.

Następnie mogliśmy dowiedzieć się, jakie są plany Zarządu Głównego, dzięki wystąpieniu Sekretarza Głównego ONR – Kol. Adrianny Gąsiorek. Przedstawiała ona konspekt pt. „Odnowa, Naprawa, Rozwój”, nakreślający cele i zadania, jakie stawia sobie organizacja. Podziękowała również osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznej rocznicy.

W dalszej części Kol. Wojciech Rowiński odczytał list od Zarządu Związku Narodowych Sił Zbrojnych, w którym usłyszeliśmy wiele pięknych i miłych słów na temat naszej działalności. Wiemy jednak doskonale, że przed nami ogrom pracy, aby poprawić wszystkie nasze potknięcia, które przecież zdarzają się w każdej organizacji.

Na zakończenie głos zabrał rzecz jasna Kierownik Główny, Adrian Kaczmarkiewicz, który podkreślał, jak bardzo ważne miejsce w naszej działalności zajmuje religia katolicka, a także pouczył nas, że w ONR jesteśmy przede wszystkim po to, aby służyć naszym rodakom. Dodał, że ONR powinien być dla nas jak rodzina, w której każdy może oczekiwać od innych wsparcia.

Po zakończeniu konferencji udaliśmy się w okolice rynku, gdzie odbyła się pikieta – prowadzona przez Kol. Patrycję Rowińską. Na niej oddaliśmy głos naszym gościom: Maciejowi Trebuni-Tutce z ONR Podhale, Marcinowi Kowalskiemu z Młodzieży Wszechpolskiej oraz Adrianowi Handzlowi z Nacjonalistycznego Południa. W tym miejscu dziękujemy za obecność przedstawicielom Małopolskich Patriotów oraz Trzeciej Drogi – obie organizacje wchodzą w skład Nacjonalistycznego Południa.

Dodatkowo Kol. Mateusz Gieroba odczytał list, który przysłali do nas nasi węgierscy bracia z oranizacji – HVIM.

Na zakończenie wysłuchaliśmy działaczy ONR – kol. Teresa Sutowicz wygłosiła przemówienie na temat roli kobiet, kol. Bartłomiej Piela, poruszył tematykę działalności robotniczej oraz obrony praw pracowniczych, a kol. Piotr Przybylak zajął stanowisko w sprawach politycznych.

Oczywiście po pikiecie, działacze świętowali i integrowali się do późnych godzin wieczornych. Rocznice to idealna okazja do rozmowy między brygadami z całej Polski, ale również z naszymi zagranicznymi strukturami.

Do zobaczenia za rok.
Czołem Wielkiej Polsce!

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij