ONR Bielsko – Biała: XV Rajd Bartka

W dniach 18-19 maja odbył się XV Rajd Bartka. Jak co roku, maszerowaliśmy górskimi szlakami, którymi poruszali się żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Mjr. Henryka Flame ps.”Bartek”.

Rajd ten sygnowany jest na jego cześć. Organizatorami wydarzenia byli m.in. Związek Żołnbierzy NSZ Okręg Śląsk Cieszyński, GRH Beskidy, Stowarzyszenie Aktywnych Polaków. Uczestnikami tegorocznego rajdu byli m.in. Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Ochotnicze Hufce Pracy, Członkowie ZŻ NSZ oraz rodziny z dziećmi i inni. Wśród uczestników nie mogło zabraknąć członków Obozu Narodowo- Radykalnego z Bielska-Białej.

Tegoroczna edycja poświęcona została postaci Plutonowego Edwarda Biesoka ps. „Edek”. Od 1945 roku był w oddziale „Bartka”, a od marca 1946 został dowódcą grupy bojowej NSZ, która zajmowała się m.in organizacją zaopatrzenia dla całego zgrupowania, działaniem dywersyjnym przeciwko działaczom PPR i MO. Brał czynny udział w słynnej defiladzie w Wiśle w 3 maja 1946 roku. Zginął na Błatniej 13 maja 1946 roku w starciu z plutonem Milicji Obywatelskiej. W chwili śmierci miał 19 lat.Sam rajd obfitował w wiele atrakcji, prócz samych walorów turystycznych naszego pięknego regionu, organizatorzy zapewnili inscenizację potyczki oddziału NSZ z grupą operacyjną Milicji Obywatelskiej, wspartej „towarzyszami” z Moskwy.

Oprócz tego miała miejsce prezentacja uzbrojenia oraz umundurowania, aby ukazać, jak wyglądali i czym walczyli żołnierze NSZ, a na zakończenie pierwszego dnia rajdu zorganizowano ognisko partyzanckie, gdzie wszyscy śpiewali patriotyczne pieśni. Drugi dzień to żywa lekcja historii, gdzie mogliśmy zobaczyć miejsca, w których kilkadziesiąt lat temu operowali żołnierze „Edka”, dowiedzieć, jak wyglądała jego ostatnia potyczka, by na końcu odwiedzić jego symboliczną mogiłę na stoku Błatniej. W międzyczasie odprawiona została polowa msza święta. Po obiedzie, zeszliśmy z gór do autokaru.

Warto brać udział w takich wydarzeniach, to nie tylko świetna integracja z ludźmi o podobnych poglądach, ale warto choćby w takiej formie oddać hołd tym, którzy oddali to co najcenniejsze, aby walczyć o Polskę wolną i niepodległą.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij