Bydgoskie obchody 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W tym roku 1. września obchodziliśmy wyjątkową, okrągłą rocznicę Wojny, która na zawsze zmieniła losy dziejowe naszej Ojczyzny. II Wojna Światowa, bo to o niej mowa, w ciągu 6 lat pochłonęła ponad 60 milionów ludzkich istnień…

Jako przedstawiciele Brygady Kujawsko-Pomorskiej Obozu Narodowo-Radykalnego wraz z Bydgoskimi Patriotami i wszystkimi chętnymi zebraliśmy się o godz. 4:00 na skwerze 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich, by uczcić pamięć poległych oraz oddać hołd bohaterskim obrońcom ojczyzny, którzy walczyli przeciwko niemieckiemu okupantowi. Gdy wybiła godzina 4:40 wspólnie, z przejęciem wysłuchaliśmy komunikatu o wybuchu wojny z 1. września 1939 roku oraz krótkiej relacji historycznej. Odgłosom wybuchu bomb i jęków ofiar towarzyszyły przygotowane efekty wizualne w postaci stroboskopów. Organizator odczytał kilka słów nt. sytuacji podczas II WŚ w Bydgoszczy. Następnie zabrzmiał utwór „Pieśń o Żołnierzach z Westerplatte” zespołu Forteca. Upamiętniliśmy poległych minutą ciszy, złożyliśmy symboliczny wieniec, zapaliliśmy znicze, a na zakończenie odśpiewaliśmy Hymn Państwowy.

Warto dodać, że kilka osób zainteresowało się, co o tej porze robi kilkadziesiąt osób z flagami na skwerze. Jedna nawet uprzejmie poinformowała służby o naszym wydarzeniu, jednak takiej potrzeby według nas nie było, ponieważ zgromadzenie było wcześniej legalnie zarejestrowane. Pochwalić należy młodzież, która nie zważając na porę dnia (nocy) uczestniczyła z nami w uroczystościach, a także starsze osoby dołączające w trakcie.
Nasi Rodacy nie mogli sobie wybrać czasu wybuchu wojny. Na to nie ma odpowiedniej pory. Dlatego tym bardziej zachęcamy wszystkich do zarwania nocki i uczestnictwa w obchodach 81-ej rocznicy za rok.

Czołem Wielkiej Polsce

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij