Wrocław: Spotkanie z Panem Henrykiem Jakubickim.

W piątek, 4 października w Klubie Kibiców Niepełnosprawnych we Wrocławiu, odbyło się spotkanie w ramach cyklicznych rozmów „Świadek historii”, z panem Henrykiem Jakubickim. Spotkanie prowadził Maciej Rajfur, dziennikarz „Gościa Wrocławskiego”.

Pan Henryk działa w Stowarzyszeniu Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, które w 2017 roku otrzymało nagrodę Kustosz Pamięci Narodowej. Stowarzyszenie nieprzerwanie od wielu lat popularyzuje wiedzę o tragicznych dla nas wydarzeniach w latach 1939-1947, przeciwdziała fałszowaniu prawdy historycznej, jak i informacji o stosunkach polsko-ukraińskich. Stowarzyszenie również wspiera i organizuje budowę pomników oraz tablic upamiętniające zbrodnie na ludności polskiej.

Od lat również, odszukuje kontakty z Ukraińcami, którzy przeciwstawiali się zbrodniczej polityce OUN i ratowali Polaków.
Jak twierdzi pan Henryk, miała powstać publikacja Stowarzyszenia poświęcona w całości osobom, które wykazały się współczuciem i bohaterską postawą ratując swoich polskich sąsiadów, lecz one same twierdzą, że nawet teraz mogłyby paść ofiarą politycznej i społecznej nagonki na Ukrainie.
Pan Henryk wspominał dziecięce czasy przed wojną, codziennie życie z ukraińskimi sąsiadami. Narastający później strach, ucieczki i wojenną tułaczkę. Wszystko to, co w małym dziecku i młodych chłopcu zostawiło niezatarty ślad na całe życie.

Pan Henryk odniósł się do ważnej kwestii pamięci historycznej i kwestii zapomnienia i wymazania naszych krzywd przez wyznawców polityki Banderowskiej, słowami, iż tego, co przeżyliśmy, nie sposób zapomnieć i współczesna Ukraina zawsze powinna o tym pamiętać, ku przestrodze.
Polecamy gorąco publikacje Stowarzyszenia w tym cykliczne czasopismo historyczno-publicystyczne „Na Rubieży”.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij