I Rajd Pieszy im. sierż. W.Stryjewskiego „Cacko”

25 stycznia 2020 r. odbył się I Rajd Pieszy im. Sierżanta Wiktora Stryjewskiego PS. „Cacko”. Na przepięknym i malowniczym szlaku, wiodącym przez Wysoczyznę Elbląską, na trasie Elbląg-Tolkmicko, zebrało się kilkunastu uczestników, amatorów pieszych wędrówek. Rajd otworzył syn sierżanta Stryjewskiego – Pan Andrzej Stryjewski.

Prawie osiemnastokilometrową trasę, przy pięknej pogodzie, wszyscy pokonali w sprawnym tempie. Podczas rajdu uczestnicy słuchali patriotycznego wykładu Pana Jarosława Kłosowskiego i śpiewali patriotyczne pieśni; dotyczące tematyki „Żołnierzy Wyklętych”. Wszyscy skosztowali pysznego bigosu i ciasta. Wśród takich atrakcji nawet nie spostrzegliśmy się, kiedy skończyła się nasza wędrówka.

Po zakończonym rajdzie, udaliśmy się na ognisko do posiadłości Państwa Stryjewskich. Tam przy kiełbaskach, krokietach, ciastach, ciepłej herbacie, nadal śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, słuchaliśmy wspomnień Państwa Stryjewskich, dotyczących bohaterskiego sierżanta „Cacko”. Odbył się również I Konkurs Historyczny dotyczący Patrona Rajdu i „Żołnierzy Niezłomnych, Wyklętych przez komunistyczną władzę”.

Rajd miał na celu uczczenie postaci sierż. Wiktora Stryjewskiego w 69. rocznicę śmierci (18.01.1951). Sierżant Wiktor Stryjewski został skazany przez komunistyczne sądy na najwyższy w historii wyrok- trzydziestoośmiokrotną karę śmierci. W podniosłych nastrojach zakończyliśmy to wspaniałe i jakże udane patriotyczne przedsięwzięcie. Za rok będziemy dalej kontynuować naszą patriotyczną inicjatywę.

Patronatu Honorowego nad wydarzeniem udzieliła Fundacja Kwartalnika Wyklęci, za co serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy:

ONR BRYGADA WARMIŃSKO-MAZURSKA
Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci
Okręg Pomorski Związku Żołnierzy NSZ
Państwo Łucja i Andrzej Stryjew

ski z rodziną 🙂

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij