Toruń: Rocznica powstania Armii Krajowej

Polskie Państwo Podziemne, zmagające się w czasach okupacji z dwoma zbrodniarzami, zarówno z niemieckim, jak i sowieckim było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. W piątek, 14 lutego obchodziliśmy 78. rocznicę powstania Armii Krajowej. To w 1942 roku miała ona swój początek i była kontynuatorem innej ogólnopolskiej organizacji – Związku Walki Zbrojnej.

AK kojarzy nam się dziś jako całokształt walki zbrojnej w konspiracji o wolność naszej Ojczyzny. W ramach Armii Krajowej skupiła się niemalże cała patriotycznie nastawiona część narodu polskiego. Główną misją AK-owców była walka o odzyskanie niepodległości Polski oraz przygotowanie armii podziemnej do powstania na wypadek załamania siły militarnej Niemiec.
Formacja ta jednoczyła ludzi nawet po jej formalnym rozwiązaniu, gdyż niektóre oddziały nie złożyły broni i podjęły dalszą walkę, tym razem z komunistycznym agresorem. Armia Krajowa jest niewątpliwie jednym z największych symboli odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak co roku działacze toruńskiego oddziału ONR wzięli udział w uroczystych obchodach tej rocznicy. Jak zawsze były one organizowane oddolnie, wyłącznie przez środowiska kombatanckie, szkolne, historyczne i ONR. Pamięć o naszych Bohaterach pozostanie w nas na zawsze.

Przed uroczystym złożeniem kwiatów i zniczy działacze rozdawali mieszkańcom ulotki dot. rocznicy, a także promujące Narodowego Sympatyka-aplikację tworzoną przez narodowców dla narodowców. Przy akompaniamencie pieśni patriotycznych oraz materiału audio odbyło się wiele ciekawych rozmów zarówno na temat AK, jak i naszej organizacji.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij