V ELBLĄSKI MARSZ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

29 lutego odbył się V Elbląski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jak co roku Brygada Warmińsko-Mazurska ONR była współorganizatorem tej uroczystości.
O godz. 15.00 zebraliśmy się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, gdzie po krótkim przemówieniu złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Na naszą uroczystość przybyli goście z Gdańska oraz Kwidzyna.

Następnie ruszyliśmy elbląskimi ulicami w stronę Ronda Żołnierzy Wyklętych. Na czele marszu szedł poczet sztandarowy Związku Żołnierzy NSZ-Okręg Pomorski.
Podczas marszu rozbrzmiewała patriotyczna muzyka oraz skandowane były hasła na cześć Żołnierzy Wyklętych.
Na Rondzie Żołnierzy Wyklętych odmówiona została Modlitwa NSZ, a następnie odśpiewany został hymn państwowy.
Swoją oprawę świetlną zaprezentowali kibice Olimpii Elbląg, nadając dramaturgii naszej uroczystości.
Po zakończeniu marszu spotkaliśmy się w sali MOS Elbląg, aby wysłuchać bardzo interesującego wykładu historyka Jarosława Kłosowskiego pt.-” ZGRUPOWANIA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”.
Zaprezentowana została również nasza wystawa poświęcona żołnierzom NSZ.

Na zakończenie wykładu odbył się konkurs tematyczny z atrakcyjnymi nagrodami książkowymi. Tuż po zmroku powtórnie udaliśmy się na Rondo Żołnierzy Wyklętych, aby w ciszy oddać powtórnie cześć naszym Bohaterom.
Na elbląskim cmentarzu Agrykola zapaliliśmy znicze oraz odmówiliśmy modlitwę przy grobach elbląskich żołnierzy Wyklętych-NIEZŁOMNYCH.

Organizatorami uroczystości była Brygada Warmińsko-mazurska ONR, stowarzyszenie Elbląscy Patrioci oraz Okręg Pomorski ZŻ NSZ.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij