Brygada Dolnośląska: Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

Nigdy nie uda się zamazać pamięci o niewyobrażalnych zbrodniach reżimu komunistycznego dokonanych na narodzie polskim, tak też nie uda się wymazać pamięci o najwierniejszych synach ojczyzny, o żołnierzach drugiej konspiracji-Wyklętych!

Późnym sobotnim popołudniem, 29.02 Brygada Dolnośląska wraz z Kibicami Śląska Wrocław oraz Stowarzyszeniem Odra-Niemen spotkała się na Cmentarzu Osobowickim, aby posprzątać kilkadziesiąt kwater Ofiar reżimu stalinowskiego. Zapaliliśmy wspólnie znicze na każdym grobie oraz przywiązaliśmy biało- czerwone wstążki, wspominając pamięć tych, którzy są solą ten ziemi. Znicze i wieniec został ustawiony również pod główną ścianą pamięci, na której, na kamiennych tabliczkach widnieją nazwiska rozpoznanych Bohaterów. Wspólnie oddaliśmy im cześć, pokazując kolejny raz, że nie damy zginąć pamięci o Nich.

Przypomnijmy, że Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu jest jedyną nekropolią w Polsce, gdzie zachowały się prawie w niezmienionym kształcie kwatery więźniów-ofiar terroru komunistycznego. W latach 1945-1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób, ale do ujawnienia faktu istnienia na cmentarzu kwater więźniów okresu stalinowskiego doszło dopiero w 1987 roku. W kwaterach tych pochowano m.in. członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstań Śląskich Powstania Warszawskiego, żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Na Kwaterach 81A oraz 120 spoczywają szczątki 350 więźniów straconych i zmarłych we wrocławskich więzieniach w latach 1945 – 1956.

Również z sobotę od godziny 12 do 22, w siedzibie Civitas Christiana odbył się maraton filmowo-dyskusyjny o tematyce duchowości w środowisku Wyklętych, wspomnienia, reportaże oraz dokumenty o Wyklętych z Osobowickich kwater tzw. wrocławskiej Łączce. Podczas maratonu, można była również oglądnąć naszą ekspozycję, która przybliżała sylwetki kilku Żołnierzy NSZ m.in. Płk. Władysława Żwańskiego ps. Błękit, Majora Stanisława Ostwinda-Zuzga ps. Kropidło czy Kpt. Jana Morawiec ps. Remisz.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij