Brygada Podkarpacka: Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych

1 marca Brygada Podkarpacka Obozu Narodowo-Radykalnego, wzięła udział w uroczystościach organizowanych przez ŚZŻAK Okręg Podkarpacki, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej, 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich oraz Urząd Miasta Rzeszowa z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą, a następnie pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych odbyła się dalsza część uroczystości. Odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Dlatego też dla mieszkańców Rzeszowa i okolic, 1 marca jest dniem bardzo ważnym, a w miejscu, gdzie odbyły się obchody, znajdują się pomniki, wymienionych wyżej Bohaterów, którzy na Podkarpaciu dokonali wielkich rzeczy. Pomimo iż ich ciał nie udało się odnaleźć po dziś dzień, to pamięć o Nich będzie trwać.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij