IX Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca ulicami Lublina już po raz dziewiąty przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 17:00 na Placu Litewskim.

Po oficjalnym rozpoczęciu zgromadzenia, pochód wyruszył Krakowskim Przedmieściem w stronę Placu Zamkowego, gdzie w latach 40-stych i 50-tych mieściło się stalinowskie więzienie. Przez całą trasę z ust maszerujących wybrzmiewały hasła oddające hołd tym, którzy po wojnie nie złożyli broni.

Pod Zamkiem rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęły się przemówienia. Pierwsza głos zabrała Pani Zenobia Kitówna – działaczka antykomunistyczna. Następnie przyszła kolei na trzech przedstawicieli Społecznego Komitetu Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – organizatora tegorocznego Marszu. Na koniec mogliśmy wysłuchać kilku słów od Pana Adama Łukasika – syna jednego z Żołnierzy Wyklętych.

Po przemówieniach i odczytaniu apelu poległych uroczystości zostały zakończone odmówieniem modlitwy Narodowych Sił Zbrojnych.

IX Lubelski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zgromadził kilka tysięcy osób i był zdecydowanie największym w Polsce wydarzeniem poświęconym Niezłomnym Bohaterom.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij