Holandia – Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca 2020 roku w Tilburgu (Holandia) w polskim kościele pw. Miłosierdzia Bożego odbył się po raz czwarty Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym organizatorem byli Zjednoczeni w Holandii przy wsparciu: ONR Brygada Zagranica, Eagels &Lions Metaldetecting Team Nederland, Żołnierze Chrystusa, Kryptonim T-IV, Pracus NL oraz P-TV.NL.

Przed Mszą Świętą odbyły się odczyty prelegentów, m.in. pani Barbary Brzezińskiej z grupy historycznej Kryptonim T-IV, na temat Żołnierzy Wyklętych, a potem różaniec za spokój duszy poległych żołnierzy zaintonowali Żołnierze Chrystusa. Wspaniałą Mszę prowadził ksiądz Krzysztof Ośka, który wielokrotnie wspominał o Żołnierzach Wyklętych, a kazanie nawiązywało również do tematu dnia.

Po Mszy Świętej chętni oglądali pięknie przygotowane krzyże upamiętniające pomordowanych Wyklętych oraz wystawę gdańskiego oddziału IPN przygotowaną przez Brygadę Zagranica. Przy okazji działacze ONR z Holandii i Niemiec prowadzili zbiórkę na rzecz remontu polskiej szkoły w Podbrodziu na Litwie, ofiarując specjalnie przygotowane ulotki. Zebrano 33,50 €, które zostaną wykorzystane na ww. cel.

Po zakończeniu ciekawego Dnia Żołnierzy Wyklętych oddział Brygady Zagranica oraz Zjednoczeni w Holandii udali się do pobliskiej polskiej restauracji na zwyczajową integrację.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij