Brygada Dolnośląska: Dzień kobiet

W starożytnym Rzymie były obchodzone Matronalia, które przypadały na pierwszy tydzień marca. Były wiązane z tą porą roku, jako początek nowego życia, jak również z kultywowaniem macierzyństwa i płodności. Mężowie wówczas obdarowywali swoje wybranki życia prezentami i spełniali ich życzenia. Geneza tego świętą jest naprawdę piękna.

Środowiska lewicowe przywłaszczyły sobie, jednak owe tradycje zamieniając ich pierwotne znaczenie dla celów propagandowych i rozgrywek polityczno-społecznych, a do ustanowienia tego święta przyczynił się rozwój idei socjalizmu, zwłaszcza ruchu robotniczego, ponieważ feministki były od początku związane ze środowiskami lewicowymi. Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono 28 lutego 1909 roku, w Ameryce. Międzynarodowe zgromadzenie kobiet pod przewodnictwem Klary Zetkin, rok później w Kopenhadze ogłosiło ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Męska część Brygady Dolnośląskiej ONR pamięta o naszych drogich Paniach. 8 marca br. złożyła najserdeczniejsze życzenia Paniom, które przebywają w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet na ulicy Strzegomskiej we Wrocławiu. Kwiaty i słodki poczęstunek wywołaj szczere uśmiechy i niemałe zaskoczenie. Dla nas również była to bardzo miła wizyta. Drogie Panie jesteście dla nas zawsze ważne.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij