Łódzkie podsumowanie inicjatywy #niepodległość102.

W związku z obostrzeniami rządowymi związanymi z epidemią, działacze ONR w całej Polsce, nie mogli wspólnie świętować święta Niepodległości, tradycyjnie w stolicy.

Z tego powodu każda Brygada ograniczyła się do zorganizowania lokalnych obchodów 102 rocznicy odzyskania niepodległości. W inicjatywę przymierza nacjonalistycznego #niepodleglosc102, włączyła się także Brygada Łódzka ONR.

W ramach inicjatywy w pracę na rzecz upamiętnienia tego święta, włączyli się wszyscy działacze z województwa łódzkiego.
Już od wczesnych godzin rozpoczęły się wydarzenia w regionach. W Pabianicach delegacja udała się na miejskie obchody przy pomniku Legionisty, gdzie złożyliśmy kwiaty. Po tym wydarzeniu działacze przybyli na miejski cmentarz, by przy każdym grobie bohatera walk o niepodległość (różnych epok) zapalić symboliczny znicz i pomodlić się za dusze bohaterów z Pabianic. Grupa Brygad Narodowych ONR rozwiesiła w mieście okolicznościowe transparenty, a następnie udała się do Warszawy.

W Piotrkowie Trybunalskim Sekcja Młodych ONR rozdawała mieszkańcom miasta flagi narodowe, co przychylnie zostało odebrane pomimo pandemii.

Działacze z Zelowa udali się na symboliczny grób katyńczyków, by zapalić znicze i złożyć kwiaty. W Zelowie odbył się również koncert patriotyczny, pod batutą naszego działacza.

Oddział z Kutna udał się do Muzeum Bitwy Nad Bzurą, gdzie biało-czerwonymi zniczami rozświetlono tablice pamiątkowe bohaterskich żołnierzy polskich z września 1939r. Następnie udano się do pobliskich Krośniewic pod pomnikiem gen. Andersa, gdzie odpaleniem race i złożono znicze ku pamięci krośniewiczanina. Struktury pozamiejskie upamiętniły żołnierzy września 1939 r. na cmentarzach w swoich miejscowościach w Orłowie i Pleckiej Dąbrowie.

W Łodzi nasi działacze przybyli pod pomnik Ofiar Komunizmu by tam ze 102 biało-czerwonych zniczy ułożyć znak Polski Walczącej, na znak pamięci o wszystkich pomordowanych w okresie stalinowskim. Następnie udało się na Stary Cmentarz, gdzie zapalony znicze przy grobach bohaterów okresu I wojny światowej.

W ramach współpracy międzyorganizacyjnej, działacze ONR wspólnie z Klubem im. R. Dmowskiego, Chrobrym Szlakiem i TSP zorganizowali w Łodzi konferencje „Niepodległość wczoraj i dziś”, na której wystąpił nasz kol. Rzecznik Prasowy ONR Krzysztof Szałecki, który wygłosił referat dotyczący zmarnowanej niepodległości.

Na zakończenie inicjatyw #niepodległość102 ONR Brygada Łódzka, wraz z Młodzieżą Wszechpolską Okręgu Łódzkiego zorganizowali sprzątanie grobów bohaterskich polskich żołnierzy września 1939 r. na łódzkich cmentarzach. Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie mieszkańców Łodzi.

Mimo faktu że tegoroczny Marsz Niepodległości miał się nie odbyć w formie pochodu, tylko samochodowego rajdu, to znaczna delegacja Brygady Łódzkiej ONR, związana z Brygadami Narodowymi ruszyła do Warszawy, by przejść tradycyjnie i symbolicznie ulicami Warszawy. Nasi działacze wraz z łódzkimi kolegami z Autonomicznych Nacjonalistów, dominowali w bloku nacjonalistycznym.

Miejmy nadzieję, że przyszły rok przyniesie nam korzystne warunki do świętowania niepodległości.

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij