Brygada Górnośląska: Rocznica oswobodzenia więźniów niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz Birkenau

Dnia 23.01.2021r. spotkaliśmy się, by uczcić pamięć wszystkich pomordowanych w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.
Nie możemy zapomnieć, że do obozu trafiły i zostały zamordowane takie osobowości jak: Jan Mosdorf – założyciel i pierwszy kierownik Obozu Narodowo- Radykalnego, czy Maksymilian Kolbe, który oddał swoje życie za innego współwięźnia. Pamiętamy o tych heroicznych postawach. W obozach zagłady zginęło wielu polskich narodowców, o czym dzisiaj niektórzy zapominają. My przywracamy tę pamięć.

Do obozu trafiali również nauczyciele, funkcjonariusze państwowi, politycy, lekarze, oficerowie zawodowi i duchowni. Według Niemców byli oni szczególnie predestynowani do oporu wobec okupanta. Wszystkie te osoby bez względu na przyczynę aresztowania były uznane za więźniów politycznych.

Na ulicach całej Polski były organizowane łapanki, przez które ludzie trafiali do obozów zagłady. Pierwszy transport Polaków do Auschwitz liczył 1153 osoby, które przywieziono z Warszawy 15 sierpnia 1940r. Wspomnijmy również o innych ludziach innych narodowości, którzy byli mordowani w obozie zagłady.

Francuzi, Holendrzy, Rosjanie, Grecy, Czesi i Morawiacy, Słowacy, Belgowie, Jugosłowianie, Włosi, Norwegowie, Łotysze, Romowie, Cyganie, Żydzi. I wielu innych.
Cześć ich Pamięci !!!

Dziękujemy za przybycie do Katowic dla mamy Naszego działacza, sympatyka ONR oraz dzieci – przyszłości Narodu.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij