Bielsko – Biała: Marsz Żołnierzy Wyklętych

„O wielką i wolną Polskę”.

Pod takim hasłem odbył się kolejny Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Po raz drugi głównymi organizatorami byli Obóz Narodowo – Radykalny i Młodzież Wszechpolska. Współorganizatorami byli działacze Ruchu Narodowego, NSZ Rodzynki, Nacjonalistyczne Bielsko-Biała. Obecność swoją zaznaczyli również przedstawiciele Trzeciej Drogi oraz innych organizacji narodowych i patriotycznych.
Uroczystości w Bielsku-Białej rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Opatrzności Bożej. We mszy uczestniczyli między innymi harcerze z ZHR.

O godzinie dziewiętnastej, uczestnikom marszu, został przedstawiony program dalszych uroczystości i marsz wyruszył w swoją trasę. Idąc ul. 11 Listopada, uczestnicy zatrzymali się na wysokości Placu Wojska Polskiego. Z tego miejsca, wyruszyła delegacja MW i ONR w asyście żołnierza NSZ Rodzynki, na ulicę Ks. Stojałowskiego, pod tablicę upamiętniającą męczeństwo Polaków walczących ze stalinowską okupacją, gdzie złożono wiązankę kwiatów.
W tym samym czasie na placu, kol. Maksymilian z MW wygłosił krótki referat na temat „Postawa Żołnierzy Wyklętych”. Następnie przyszedł czas na poezję. Kol. Ireneusz z RN odczytał wiersz Zdzisława Stroińskiego „O poległym”.

Po powrocie delegacji z ulicy Ks. Stojałowskiego, marsz ruszył dalej ulicą 11 Listopada, przez pl. Chrobrego skandując narodowe i patriotyczne hasła, aż do ulicy Krasińskiego, pod byłą katownię UB.
W tym miejscu, po złożeniu kwiatów, kol. Tadeusz z ONR, wygłosił referat na temat udziału Narodowych Radykałów w utworzeniu Narodowych Sił Zbrojnych.
Kolega odniósł się również do współczesności i wskazał na to, że nasza walka nadal trwa, ponieważ, polski naród nie sprawuje władzy w swoim państwie.

Po referacie zmówiliśmy modlitwę za dusze umęczonych w katowni Polaków oraz modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych.
Kilkadziesiąt metrów dalej w Parku Słowackiego zgromadzeni odśpiewali Hymn Państwowy, który był ostatnim akcentem uroczystości.

Organizatorzy podziękowali uczestnikom za obecność, wyrażając nadzieję, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej.
Czołem Wielkiej Polsce.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij