Brygada Podkarpacka: Obchody 87. rocznicy powstania ONR

W niedzielę 11 kwietnia 2021 roku działacze Obozu Narodowo Radykalnego Brygady Podkarpackiej zorganizowali zjazd w Przeworsku, który znajduje się 40 km od Rzeszowa.
Dla wielu działaczy była to pierwsza wizyta w tym miasteczku, w związku z czym lokalni działacze zorganizowali pieszą wycieczkę, opowiadając historię i ukazując zabytki naszego miasta.

Na wstępie złożono znicze na symbolicznym grobie por. 5 Pułku Strzelców Podhalańskich Józefa Rzepy, który strzałem w tył głowy został zamordowany w 1940 roku przez NKWD pod Charkowem. Kolejnym miejscem był pomnik katyński, który znajduje się przy budynku byłego już Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym miejscu złożono biało-czerwoną wiązankę i znicze, oddając hołd przeworskim bohaterom zamordowanym w Katyniu i w Charkowie tj. mjr Antoni Łotuszko oraz kapitan Rudolf Gustaw Pistl.

Sprzyjająca, słoneczna pogoda pozwoliła na oprowadzenie po kolejnych miejscach turystyki i historii naszej miejscowości, w związku z czym udajemy się do Bazyliki pw. Ducha Świętego w Przeworsku, a następnie obejrzeć dwa patriotyczne murale, których celem jest edukacja historyczna lokalnej społeczności.

Zjazd Brygady Podkarpackiej zakończył się pod muralem mjr. Eugeniusza Kondziołki w centrum miasta wraz z odpaleniem skromnej pirotechniki i kilkoma głośnymi okrzykami.

Podziękowania dla działaczy z Jarosławia, Krosna, Jasła, Przemyśla i Stalowej Woli za przybycie i wspólnie spędzony czas.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij