Brygada Zagranica: Neuengamme

Dnia 03.05.2021 r. w Hamburgu, na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Neuengamme, odbyły się uroczystości zorganizowane przez Konsulat Generalny oraz Polską Misję Katolicką w kontekście 76. rocznicy wyzwolenia obozu przez aliantów 4 maja 1945 r.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele RP w Hamburgu, szef PMK, harcerze oraz środowisko narodowe mieszkające w Hamburgu, w tym Działacz Brygady Zagranica oraz Stowarzyszenia Narodowa Emigracja. Wspólnie odmówiliśmy modlitwę przy pomniku poległych w obozie Powstańców, dla których owo miejsce było zakończeniem długoletniej tułaczki po nieludzkich miejscach III Rzeszy. Następnie proboszcz, Konsul Generalny oraz autor rzeźby wygłosili krótkie, ale wymowne przemówienia na temat tego, jak ważna jest dla nas pamięć o poległych przez te wszystkie lata, jak istotna jest tożsamość narodowa oraz jej wpływ na kształtowanie historii naszej Ojczyzny i co w naszej opinii najważniejsze fakt, iż to od nas samych zależy jak długo pamięć o ofiarach, które poświęciły to, co najcenniejsze, będzie trwać i będzie przekazywana kolejnym pokoleniom. Jesteśmy za to odpowiedzialni.

Jesteśmy również spadkobiercami bolesnej, ale jakże dumnej historii, tożsamości i kultury Polski. Nie bądźmy obojętni przekłamywaniom historii oraz wybielaniu pewnych nacji w udziale w Holokauście. Bądźmy dumnymi Polakami niezależnie od miejsca, do którego było nam dane wyemigrować.

Cześć i Chwała Bohaterom!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij