Wrocław: Wieczór Poezji Kresowej

Najstarsze źródła poezji pochodzą z Mezopotamii, już wtedy ludzie wyrażali swoje uczucia poprzez dzieła śpiewane. Twórca poezji zazwyczaj odnosi się do swoich uczuć i emocji, do swojego „ja”, są również dzieła nakierowane na zbiorowe uczucia, które autor pragnie przekazać, adresując je do wspólnoty, narodu. Wychodzą one zawsze z potrzeby serca, z chęci przekazania radości, ale też bólu i niesprawiedliwości. 

Tak we spotkaniu zorganizowanym przez Portal Kierunki we Wrocławskim Oddziale Civitas Christiana opowiadał nam pan Stanisław Srokowski, przedstawiając nam swoją najnowszą publikację – zbiór poezji pt. „Ciszo, milcz! Bólu, mów!”. Każdy utwór poetycki odnosi się do autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w czasie ukraińskich mordów na Kresach. W publikacji są również utwory, które opisują rodzinne wydarzenia, jak chociażby zamordowanie dziadka pana Stanisława. Wybrane utwory były deklamowane przez pana Marcina Bradke, dziennikarza, wieloletniego pracownika TVP Wrocław, twórcy licznych reportaży, programów i filmów dokumentalnych.

Zbiór wierszy powstał, jak wspominał pan Stanisław,  z dociekliwego głosu, rodzącego się buntu wobec braku jakichkolwiek podjętych działań przez nasz rząd, Ministerstwa Kulty, Dziedzictwa Narodowego czy Oświaty, aby godnie upamiętnić ofiary na Ukrainie i przypominać o tych tragicznych wydarzeniach.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij