Bielsko-Biała: Uroczystości, ku czci Powstańców Warszawskich

Jak co roku, 1 sierpnia, w Bielsku-Białej na pl. Chrobrego, odbyły się uroczystości, ku czci Powstańców Warszawskich oraz wszystkich mieszkańców stolicy, którzy zostali bestialsko zamordowani przez niemieckich okupantów.

Hasło tegorocznego wydarzenia brzmiało “63 Dni Chwały”. Organizatorami byli: SSK Kierunki, MW Koło Bielsko-Biała, Brygada Górnośląska Obóz’36 oraz NSZ Podbeskidzie “Rodzynki”. Swoją obecność zaznaczyli również przedstawiciele organizacji “Narodowe Żory” oraz kibice BKS-u.

Na początku wydarzenia zgromadzeni wysłuchali kilku patriotycznych utworów, zawiązanych z Powstaniem. Konferansjerkę prowadził kol. Kacper z MW, który tuż przed godziną “W”, odczytał rozkaz gen. Tadeusza Komorowskiego “Bór” o rozpoczęciu walk w stolicy. Następnie wygłosił przemówienie o wadze historii w kształtowaniu postaw narodowych i patriotycznych.

O godzinie 17 w Bielsku-Białej zawyły syreny alarmowe. W tym momencie uczestnicy zgromadzenia skierowali swoje myśli, ku walczącym powstańcom. Następnie odśpiewano Hymn Państwowy. Były również skandowane hasła patriotyczne: “Bóg Honor i Ojczyzna” oraz “Cześć i Chwała Bohaterom”.

Część pierwszą wydarzenia zakończyły – wykład kol. Tadeusza z Obozu’ 34 na temat znaczenia Powstania Warszawskiego, bohaterstwa bojowników i strat, które zadali niemieckiemu wrogowi oraz krótkie przemówienie delegata NSZ Podbeskidzie, który przedstawił fakty historyczne, dotyczące oddziałów powstańczych.

Około godziny 18, na cmentarzu, na którym między innymi, spoczywają żołnierze AK, delegacje organizatorów złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pamięci pod pomnikiem poległych. Odmówiono również modlitwę za dusze wszystkich ofiar wojny z Niemcami.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij