Katowice: Rocznica śmierci Wojciecha Korfantego

W dniu 17.08 dzień po rocznicy rozpoczęciu pierwszego powstania śląskiego, delegacja oddziału Katowic złożyła kwiaty i oddała hołd pod pomnikiem Wojciecha Korfantego, wybitnego działacza narodowo-katolickiego, walczącego o wyrwanie spod niemieckiej okupacji Ślązaków i przyłączenie z powrotem do nowo odrodzonego państwa Polskiego, nawet samemu stając na czele trzeciego powstania.

Po wojnie dalej działał politycznie,  już nie tylko na śląsku, ale też jako poseł na sejm z ramienia Chadecji i Chrześcijańsko-Narodowego Stronnictwa Pracy. Osadzony przez władze sanacyjne w twierdzy Brzeskiej. Po powrocie z wymuszonej emigracji, chciał ponownie działać politycznie, po raz kolejny przeciwko Niemcom, pomimo dobrych chęci został ponownie aresztowany i zamknięty w Pawiaku, gdzie mocno i szybko podupadał na zdrowiu. Ostatecznie zmarł 17 sierpnia 1939r.
Powinnością narodowych radykałów jest by pamiętać i oddawać cześć zaradnym działaczom narodowym, ideowcom którzy wnieśli wielki wkład w budowanie jedności narodowej, silnego i moralnego państwa, a także przyczynili się do odzyskania historycznych i etnicznych terenów polskich, a taką osobą na pewno był Wojciech Korfanty, bohater Śląska i całej Polski.

Cześć i chwała bohaterom!

 

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij