Elbląskie obchody 79 rocznicy powstania NSZ

Od pięciu lat w Elblągu organizacje narodowe inicjują lokalne obchody rocznicowe, powstania Narodowych Sił Zbrojnych. W tym roku przypadła już 79 rocznica.

Uroczystości rozpoczęły się od piłkarskiego II Turnieju Patriotycznego Pamięci NSZ, który zebrał lokalne drużyny z Elbląga, a także gościnnie przybyła drużyna ONR Brygada Kujawsko-Pomorska, która zajęła 3 miejsce!

Po sportowych emocjach odbyła się uroczysta Msza Święta, po której zebrane delegacje, a także mieszkańcy Elbląga, udali się w Marszu NSZ, który przeszedł w stronę ronda im. Żołnierzy Wyklętych, gdzie złożono kwiaty pod tablicą Żołnierzy Wyklętych, a także znicze biało czerwone, które ułożono w napis NSZ.

Po manifestacji odbył się panel konferencyjny dotyczący Narodowych Sił Zbrojonych.
W roli prelegentów wystąpiła Pani Alicja Siałkowska-Wiceprezes Związku Żołnierzy NSZ, Jarosław Kłosowski historyk z Pomorza, który przedstawił działalność struktur NSZ w kraju, a także znany publicysta Leszek Żebrowski, który omówił aspekt propagandy o NSZ od powstania, po dziś.

Oprócz konferencji można było podziwiać wystawę poświęconą największym i lokalnym bohaterom związanymi z konspiracją antynazistowską i antykomunistyczną.

Obchody zakończyły się koncertem patriotycznym w wykonaniu raperów Kleha i Sovy.

Organizatorem wydarzenia byli Elbląscy Patrioci, ONR Brygada Warmińsko-Mazurska, Okręg Pomorski Związku Żołnierzy NSZ, Federacja Młodzieży Walczącej, a także Młodzież Wszechpolska Okręg Pomorski.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij