Spotkanie z Powstańcem Warszawy w Przeworsku !!!

Z inicjatywy działaczy narodowych z Przeworska zrzeszonych w struktury Stowarzyszenia Miłość i Honor Lokalny Patriotyzm wraz z bezcenną pomocą warszawskiej Fundacji Pamięci Narodów w sobotę 25 września odbyła się niezwykła lekcja historii dla mieszkańców Przeworska oraz dzieci i młodzieży z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych na terenie województwa podkarpackiego.

Spotkanie z mjr. Jakubem Nowakowski ps. „Tomek” – 96 letnim warszawskim powstańcem odbyło się o godzinie 13:00, najpierw został zorganizowany patriotyczny bieg „Bieg Małego Powstańca”, który z przyczyn atmosferycznych nie odbył się 1 sierpnia podczas organizacji Biegu Montera.

Niezwykłym momentem było wręczenie medali i nagród najmłodszym uczestnikom z rąk samego powstańca, który z uśmiechem i ogromną radością cieszył się z tak licznie przybyłych młodych mieszkańców.
Następnym elementem było rozpalenie ogniska obozowego w wykonaniu harcerzy ZHR, by potem móc wsłuchać się w blisko godzinne opowieści o swoich przeżyciach, które wygłosił powstaniec. Uwiecznieniem tego wydarzenia były patriotyczne okrzyki „Cześć i Chwała Bohaterom” oraz muzyczny występ 10-letniej Przeworszczanki – Gabrysi Sykała, która u boku majora zaśpiewała piosenki tj. „Rota”, „Pałacyk Michla” „Wojenko, Wojenko”. Dla zgromadzonych przygotowane zostały śpiewniki, więc zgromadzeni również chętnie włączyli się w patriotyczne pieśni w ten wrześniowy, jesienny dzień.

Wydarzenie odbyło się dzięki pomocy Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacji Pamięci Narodów, lokalnym działaczom narodowym oraz p. Łukaszowi Mrozowi – organizatorowi Bieg Małego Powstańca i dyrektorowi muzeum w Przeworsku.

Dodatkowo:

Nagranie całość: https://www.youtube.com/watch?v=qFqi-HL2qIE
1. MHdzialalność 2k21: „Pałacyk Michla” w wykonaniu Gabrysi Sykała u boku warszawskiego powstańca !

2. MHdzialalność 2k21: Powstaniec Warszawy o swoich losach dla Polskiego Radia Rzeszów – Przeworsk

3. MHdzialalność 2k21: Bieg Małego Powstańca w Przeworsku

4. MHdzialalność 2k21: „Rota” w wykonaniu 10-letniej Przeworszczanki u boku warszawskiego powstańca !

5. MHdzialalność 2k21: Relacja radiowa ze spotkania z Powstańcem Warszawy w Polskim Radiu Rzeszów

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij