III Rajd Pieszy Pamięci sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacko” Elbląg- Tolkmicko

W sobotę (22 stycznia 2022 r.) członkowie Brygady Warmińsko-Mazurskiej ONR, Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, stowarzyszenia Elbląscy Patrioci oraz liczni przybyli goście, uczestniczyli w III Rajdzie Pieszym ku czci Pamięci sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacko”, żołnierza AK, ROAK i NSZ.

Uroczystość organizowana jest w 71. rocznicę śmierci sierż. Wiktora Stryjewskiego (18.01.1945).
Miło nam zakomunikować, że ta coroczna piękna impreza patriotyczna z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Tegoroczny rajd uświetniła swą obecnością Pani Alicja Siałkowska- Członek Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Mieliśmy miłych gości z Torunia, Bydgoszczy, Starogardu Gdańskiego, Gdańska.

Przed startem rajdu, po modlitwie żołnierzy NSZ, uczestników powitał Pan Andrzej Stryjewski- syn sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacko”. Następnie, około godziny 12:30 wyruszyliśmy w 20-kilometrowy marsz z Elbląga do Tolkmicka, gdzie mieszka Pan Andrzej Stryjewski wraz z rodziną. Szliśmy w pięknej zimowej scenerii, poprzez malownicze tereny Wysoczyzny Elbląskiej, przy wspaniałej zimowej pogodzie. W miejscowości Kadyny podziwialiśmy widok Zalewu Wiślanego z pięknego punktu widokowego. Energię do marszu czerpaliśmy spożywając po drodze przepyszne ciasta i bigos oraz popijając kawę i herbatę z termosów. Na miejsce dotarliśmy około godziny 16:45.

W Tolkmicku na posesji Pana Andrzeja Stryjewskiego przy ognisku, pieczonych kiełbaskach uczestniczyliśmy w dalszych uroczystościach poświęconych Pamięci sierżanta Wiktora Stryjewskiego „Cacko”. O godzinie 18:00 wysłuchaliśmy wspaniałego wykładu historycznego, ubogaconego prezentacją multimedialną, w wykonaniu członka Okręgu Pomorskiego ZŻ NSZ- Jarosława Kłosowskiego, zatytułowanego „Sierżant Wiktor Stryjewski „Cacko” 1916-1951”. Wszyscy uczestnicy naszych obchodów, z Panem Andrzejem Stryjewskim na czele, byli pod wielkim wrażeniem wiedzy i materiałów, których użył Jarosław w swym wzruszającym wykładzie i prezentacji.
Następnie o godzinie 18:50 uczestniczyliśmy w konkursie przygotowanym przez Jarosława Kłosowskiego, który dotyczył faktów z życia sierżanta Wiktora Stryjewskiego pseudonim „Cacko”.

Wreszcie o godzinie 19:00 wszyscy wzięliśmy udział we wspaniałym koncercie pieśni patriotycznych, przygotowanym przez Jarosława Kłosowskiego. Ten przepiękny koncert trwał aż do godziny 22:00. W tym czasie zaśpiewaliśmy przy ognisku aż 63 pieśni patriotyczne, z różnych epok historycznych, jednakże z największą ilością pieśni partyzanckich. Niesamowita atmosfera patriotyczna podczas koncertu udzieliła się wszystkim. Było to coś wspaniałego i unikatowego.

Zapraszamy Wszystkich serdecznie znowu już za rok!!!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij