Brygada Małopolska: Obchody upamiętniające starcie Cichociemnych z Niemcami na terenach Nowej Huty

Delegacja Brygady Małopolskiej uczestniczyła w niedzielę pod pomnikiem w Łęgu na obchodach upamiętniających starcie Cichociemnych z Niemcami na terenach Nowej Huty.

W dniu 6 maja por. Adam Żuwała ps. „Gołąb” po przetestowaniu sprzętu poprowadził swój 32-osobowy oddział wraz z cichociemnymi do Krakowa. Pomiędzy Bieńczycami i Czyżynami patrol ubezpieczający natknął się na granatowych policjantów z Czyżyn. Po poinformowaniu policjantów, że są specjalnym oddziałem Sipo, pewni swojego bezpieczeństwa po odebraniu przysięgi od policjantów i zagrożeniu im śmiercią w razie zdrady poszli do gospodarstwa Józefa Bobera ps. „Karp” w Łęgu. Tam wraz z sześcioma żołnierzami ochrony ulokowali cichociemnych z transportem broni. Pozostali partyzanci zostali zwolnieniu do domów.

W uroczystościach obecne tego dnia były również delegacje: Zrzeszenia „Wolność i Niezawislość” Obszaru Południowego, Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu „Maria” 106 DP, Środowiska Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”.

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij