Zawiercie: 79 rocznica bolszewickiej inwazji na Polskę

W przeddzień 79 rocznicy bolszewickiej inwazji na Polskę Obóz Narodowo-Radykalny wraz z Zawierciańską Inicjatywą Narodową oddali cześć tym wszystkim, którzy z bronią w ręku walczyli z dwiema barbarzyńskimi agresjami. Ci, którzy walczyli z germańskim socjalizmem oraz Ci, którzy stanęli do nierównej walki z bolszewicką nawałą, są dla nas symbolem najwyższej postawy cywilnej i żołnierskiej. Walczyła armia, opór od pierwszych dni organizowało również społeczeństwo.

17 września 1939r- jak chętnie pomijana data, jak niewygodna dla wszystkich tych, którzy z nostalgią patrzą w okres PRL-u… Zawiercie jednak pamięta ! Kiedy żołnierz polski osamotniony przez cynicznych zachodnich sojuszników bronił swojej ziemi, gdy nadzieja i siła ducha wbrew wszystkiemu odrzucała wściekłą ofensywę hitleryzmu, 17 września spadł na nas cios wymierzony prosto w nasze plecy. Od tej pory dwa bliźniacze systemy rzuciły się na nasz kraj, by dokonać czwartego rozbioru. Terror antypolskiej polityki obydwu okupantów wydawał się bezkresny, niestety odejście niemieckiego najeźdźcy nie oznaczało wyzwolenia. Polska obdarta ze wschodnich ziem stała się podległą Moskwie satelitą gniecioną czerwonoarmijnym butem.

Składając symboliczne wieńce na znak szacunku w dwóch krótkich przemówieniach działacze ONR oraz ZIN zwrócili uwagę na to, jak ważna jest pamięć. Pamięć nie tylko o bohaterach, ale i o konsekwencjach jakie przyniósł ze sobą kolejny, tym razem udany, czerwony pochód na Europę.
Spod pomnika „ku czci ofiar hitleryzmu i stalinizmu” udaliśmy się w jeszcze jedno miejsce. Nie mogliśmy w tym dniu zapomnieć o regionalnych organizacjach konspiracyjnych takich jak organizacja „Płomień”. Założona w szkole handlowej w Zawierciu posiadająca w swych szeregach cały przekrój społeczny miasta na przekór Niemcom podtrzymywała na duchu miejscową ludność. Nie walcząc żelazem walczyła piórem co w okresie tak ciężkim dla narodu było równie ważne. Z okazji zbliżającej się rocznicy rozbicia grupy, aresztowań i dokonanych na nich mordów, kolega Krzysztof Pałka przedstawił w skrócie historię tej organizacji oraz zapalono symboliczne znicze.

Chcieliśmy wszystkim podziękować za udział w wydarzeniu, szczególnie grupie rekonstrukcyjnej oraz innym ludziom, którzy dla prawdy i honoru potrafią poświęcić chwilę i oddać się refleksji.
Czołem Wielkiej Polsce!

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij