Warszawa: Relacja z Marszu Niepodległości 2018

11 listopada, jak co roku, braliśmy udział w warszawskim Marszu Niepodległości. Tegoroczny przemarsz był jednak wyjątkowy, ponieważ obchodziliśmy 100-tną rocznicę tego ważnego, dla Polski i Polaków, wydarzenia.

Wokół Stowarzyszenia Marszu Niepodległości i samej inicjatywy zrobiło się bardzo głośno kilka dni przed marszem. Najpierw dotychczasowy Prezydent Warszawy, znana ze swoich antynarodowych i antypatriotycznych poglądów – Hanna Gronkiewicz-Waltz postanowiła zabronić Polakom manifestowania swojej miłości do Ojczyzny. Po sądowych bataliach udało się przywrócić legalność corocznemu przemarszowi.

W tym momencie na pomysł stworzenia swojego przejścia wpadł rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Prezydent Andrzej Duda. Celem partii było odebranie organizatorom Marszu Niepodległości oraz wykorzystanie ich dotychczasowej pracy. Dzięki szybkiej mobilizacji i licznym rozmowom udało się zorganizować dwa marsze, które miały odrębną podmiotowość.

Marsz Niepodległości rozpoczął się o godzinie 14:00, a godzinę później ruszył z Ronda Romana Dmowskiego. Na jego czele nie zabrakło działaczy Obozu Narodowo-Radykalnego oraz włoskich przyjaciół z Forza Nuova. Nieco dalej z ciekawą oprawą uformowała się Młodzież Wszechpolska – drugi z organizatorów całego wydarzenia. Dzięki temu Marsz zachował nacjonalistyczny charakter. Pokazał również, że Polacy chętnie brali w nim udział. Udało się zachęcić do wspólnego świętowania ponad 250 tysięcy Polaków.

W naszej galerii widać doskonale, kto brał udział w manifestacji. Wbrew temu, co podają media głównego nurtu, na Marszu Niepodległości nie zabrakło kombatantów z Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, rodzin, dzieci czy poszczególnych stowarzyszeń. Zgromadziliśmy ludzi z różnych stron Polski, w różnym wieku, którym przyświecał tylko jeden cel – oddanie hołdu polskim bohaterom walczącym o niepodległość kraju.

Niestety nie mogliśmy liczyć na rzetelny przekaz, zarówno ze strony zhańbionego, w środowisku, TVN-u, ani również w telewizji partyjnej – co zresztą wcale nas nie dziwi. Na szczęście wykorzystaliśmy moc internetowego przekazu i całość uroczystości można było zobaczyć w Mediach Narodowych i w wRealu24.

Marsz przeszedł bez żadnych problemów na błonia Stadionu Narodowego w niesamowitej atmosferze, która towarzyszy nam za każdym razem. Tym razem jednak morze biało-czerwonych flag było zdecydowanie większe.

Na zakończenie głos zabrali organizatorzy – Robert Bąkiewicz, Tomasz Kalinowski, Damian Kita oraz Witold Tumanowicz. Wspólnie odmówiliśmy Modlitwę Narodowych Sił Zbrojnych wraz z kombatantami, a także wysłuchaliśmy męskiego chóru, który wprowadził podniosłą atmosferę dzięki takim pieśniom jak Bogurodzica czy Rota. Lekcję prawdziwej historii zaprezentował nam niezawodny Leszek Żebrowski. Zostaliśmy również duchowo uzbrojeni dzięki błogosławieństwu obecnych z nami Księży.

Oczywiście nie mogło zabraknąć przemówień organizacji, dzięki którym powstała sama inicjatywa Marszu Niepodległości. Jako pierwszy przemówił Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego – kol. Tomasz Dorosz. W płomiennym wystąpieniu zachęcił Polaków do codziennej aktywności, a także podziękował delegacjom zagranicznym, które świętowały ten dzień z nami – Włochom, Węgrom, Słowakom, Bułgarom i wielu innym. Prezes Młodzieży Wszechpolskiej – Kol. Ziemowit Przebitkowski również podkreślił, jak ważne jest, aby Polacy pracowali na rzecz narodu przez cały rok i zasilali szeregi organizacji narodowych.

Przed koncertami wysłuchaliśmy również posła Roberta Winnickiego, który przestrzegał przed biernością Polaków, która może mieć tragiczne skutki. Przypomniał, jak wielkimi zagrożeniami są liberalizm, marksizm kulturowy czy różnego rodzaju dewiacje.

Podsumowaniem uroczystości był koncert patriotyczny. Zagrali między innymi – Basti i Klipo, Irydion, 5tka, Sova, Egon, Huzar oraz Royal age.

Marsz Niepodległości przeszedł w 100-tną rocznicę odzyskania, przez naszą kochaną Polskę, niepodległości!

Widzimy się za rok!

Już teraz zapraszamy do wsparcia Stowarzyszenia Marszu Niepodległości, a także do zgłaszania się do Straży Marszu.

Z tego miejsca dziękujemy również wszystkim wolontariuszom za ciężką pracę!

 

---

Podobają Ci się nasze inicjatywy? Wesprzyj nas

Udostępnij Tweet Udostępnij Wyślij